Google’dan İki Yeni Hizmet

Google iki yeni hizmetle kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bunlardan birincisi cloud hizmeti. Dropbox ve iCloud’un yarattığı başarının ardından google da bu konuya el attı ve Google Drive’ı hayata geçirmeye hazırlanıyor. . GigaOM’da yer alan habere göre Google gerçekten de böyle bir servisi kullanıcılara sunmayı planlıyor. İlk etapta 1 GB’lık kapasiteyi kullanıcıların ücretsiz olarak kullanmasına izin verecek olan Google, aynen DropBox ‘da olduğu gibi yüksek kapasite isteyen kullanıcılardan belirli bir ücret karşılığında yıllık ücret talebinde bulunacak.

İkinci hizmet ise google geçmişini görmek olarak tanıtıldı. Google, arama devinin hizmetlerini nasıl ve ne kadar kullandığınıza dair aylık raporları isteğe bağlı olarak sunmaya başladı. Raporu görebilmek için öncelikle bir talepte bulunmanız gerekiyor; bunun bir süre ardından (birkaç dakika veya birkaç gün gibi) raporunuzun hazır olduğuna dair bir e-posta alıyorsunuz.

Raporlarda arama, Gmail, Latitude gibi farklı Google hizmetlerine oturum açma etkinliğiniz, nereden oturum açtığınız ve hangi platformları, tarayıcıları kullandığınız gibi bilgiler yer alıyor. Raporlarda en çok neyi aradığınız, hangi tür aramalar yaptığınız gibi veriler de bulunuyor. Gönderip aldığınız e-postaların sayısını gösteren raporlarda Latitude yoluyla zamanınızı nerede geçirdiğiniz de gösteriliyor.