Haftadan geriye kalanlar – Apple kendini dövdü

Beyaz Saray’ın eski Siber Güvenlik Koordinatörü Michael Daniel, eski ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin 2016’da Rus medya kuruluşlarına, etkili iş adamlarına ve doğrudan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı kapsamlı bir siber operasyon planı hazırladığını anlattı.

Teknoloji devi Apple, 30 ülkede yaklaşık 15 milyon kişinin çalıştığı tedarik zinciri fabrikalarıyla ilgili bir rapor yayımladı. Ağır çalışma koşulları nedeniyle sık sık eleştirilen şirketin hazırladığı rapora göre, bu iş yerlerindeki ihlaller yalnızca bir yıl içinde ikiye katlandı. Raporda 756 denetim sonrası tespit edilen işçi haklarının ihlal edilmesi, çalışma saatlerinin tahrifi, taciz ve çocukların işgücü olarak kullanılması başta olmak üzere ciddi suistimaller yer alıyor.

Amazon’un ‘akıllı asistanı’ Alexa, son günlerde bir sorunla karşılaştı. Birçok kullanıcı sosyal medyadan Alexa’nın sebepsiz yere ‘güldüğü’ anların görüntüleri paylaştı ve rahasızlıklarını ifade etti. Sorunun kaynağının ne olduğunu netleştiren Amazon düzeltmek için hangi yolları izleyeceklerini de açıkladı.

Rekabet Kurumu başvuruları artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Buna göre, teşebbüsler ve vatandaşların e-devlet aracılığıyla yapabileceği işlemler şu şekilde: Birleşme devralma başvurularının alınması, menfi tespit/muafiyet başvurularının alınması, birleşme devralma başvurularına 3. taraflarca itiraz veya bilgi verme başvurularının alınması, soruşturmalarda tarafların yazılı savunmaları için ek süre taleplerinin alınması, rekabet kurumuna yapılan dosyaya giriş başvurularının alınması, Rekabet Kurumu nezdinde sözlü savunma toplantısına katılım taleplerinin alınması.

ABD Başkanı Donald Trump’a Twitter hesabına eleştirel mesaj gönderenleri engellediği için açılan davada yargıç, bunun anayasayla ilgili karmaşık bir meseleye dönüşmemesi için öneri getirdi: Trump mesajlarını beğenmediği takipçilerini engellemek yerine basitçe sessize alsın.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, vatandaşlık verilmesini “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” sözleriyle eleştirdiği robot Sophia’nın tasarımcısından teklif geldi: “Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’deki tüm asansörleri mercek altına aldıklarını belirterek, “Kuracağımız yeni sistemle ülkedeki tüm asansörlere ilişkin bilgileri harita üzerinden anlık izleyeceğiz ve etkin denetleyeceğiz” dedi. Asansör takip sisteminin coğrafi bilgi sistemi ile entegrasyonu için proje başlattıklarını bildiren Özlü, söz konusu sistem ile ülkedeki tüm asansörlere ilişkin bilgileri harita üzerinden anlık izleyeceklerini ve asansörleri etkin bir şekilde denetleyeceklerini belirtti. Özlü, asansör kimlik numarasıyla asansöre ilişkin bilgilere e-devlet üzerinden ulaşılabileceğini bildirdi. Denetimlerin bir sonucu olarak güvenli ürünlerin piyasada bulunmasına imkân sağlanacağını belirten Özlü, böylelikle güvensiz Uzakdoğu menşeli bazı ürünlerin de önüne geçileceğini kaydetti.

Ekonomi Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle ihracata destek ödemelerinde e-imza şartı getirildi. Ülke ekonomisine 157,1 milyar dolar katkı sağlayan 71 bin 269 ihracatçı firma, devlet desteği almak için Mart ayıran sonuna kadar e-imza almak zorunda.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) araştırmasına göre kredi kartı kullanıcıları arasında internetten alışveriş yapma sıklığı ayda ortalama 2.1’e ulaştı. Kredi kartı sahiplerinin yüzde 32’si internetten giyim ve aksesuar ürünlerini satın aldıklarını söylerken, bu kategorileri yüzde 14’le yemek siparişi, yüzde 10’la market takip ediyor. BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Sonuçlar gösteriyor ki nakitsiz toplum için sağlam bir ekosistem var” dedi.