Haftasonu teknolojide bunlar konuşuldu

Para Dergisi kuis sayfası: BlMcell’in geçen yıl 200 bin yeni abone kazanarak abone sayısını 1 milyon 500’e çıkardığı bilgisi payaşıldı. Buradaki talebi gören BİM yönetiminin bir süredir faturalı hatta geçme hazırlığı yaptığını duyuyorduk. Geçen hata bu konuda önemli bir gelişme yaşandı. BİMcell kurulduğundan bu yana Avea (Türk Telekom) altyapısını kullanıyordu. Halen de öyle. Ancak bu durumun değişeceği yönünde haberler var.
Geçen hafta Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, BİM yönetimiyle masaya oturmuş. Turkcell tarafı 1.5 milyon BİMcell abonesini Turkcell’e tranfer etmek istiyormuş. Oldukça çetin pazarlıklar yapılıyormuş. Bunu duyan Türk Telekom üst yönetimi de BİMcell’i bırakmamak için yeni teklifler sunuyormuş.

PKK/PYD terör örgütü, Afrin’deki sivil halkın dünya ile iletişimini engellemek için çanak antenleri ve baz istasyonlarını söktü.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun – KVK Kanunu” süresi dolmadan şirketlerin dikkat etmesi gereken noktalar: Kanunun 10. maddesinin veri sorumlusunun, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin olarak ilgili kişileri aydınlatması yükümlülüğü getiriyor. Bu nedenle hazırlanan internet sitelerinde, kişisel verilerin işlenmesi hakkında aydınlatma metinlerinin yer alması gerekiyor. Verilerin toplanmasına ilişkin yasal dayanakların, verilerin toplanmasına ilişkin hangi yöntemlerin kullanıldığının, toplanan verilerin hangi amaçla kullanılıp başka kişiler ile paylaşılıp paylaşılmadığı hakkında detaylı bilgiler bulunması gerekecek. Tüketiciler, veri sorumlusuna başvurarak kendisiyle ilgili kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme, kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme, kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişiler hakkında bilgi alma, kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme gibi temel haklara sahip olacak. Veri sorumlusunun aydınlatma yükümlülüğü, verilerin güvenliğinin sağlanmasına ilişkin yükümlülüğü gibi hususlarda KVK Kanunu madde 18 çerçevesinde 5.000 ile 1.000.000 Türk Lirasına kadar çeşitli para cezaları uygulanacak.

 

Koç ve Sabancı’nın dijital para üretimi için ortak şirket kurmak üzere kolları sıvadığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, projeye TCcoin ismi verildi. Holdingler kamusal regülasyonların çıkmasının ardından çalışmalarını hızlandıracak. Proje gerçekleşirse, bireysel girişimcilerin ya da adı-sanı bilinmeyen şirketlerin çıkardığı kripto para dönemi kapanacak. SABAH’a açıklamalarda bulunan projenin sahibi olan Tcc Teknolojileri A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, dijital paranın güvenilir olduğunu göstermek için büyük holdinglere teklif götürdüklerini, onlardan da olumlu yanıt aldıklarını açıkladı. Holdinglerle ortak bir şirket kurmak için çalışmaların başladığını belirten Manas, “Bu projeyi başlattığımızda dünyada ilk kez arkasında büyük holdinglerin olduğu sanal parayı kullanıma sunmuş olacağız” dedi.
Holdinglerin bu alanda kamu regülasyonıınun henüz olmaması nedeniyle temkinli davrandığını belirten Manas, “Ben yıllardır bu alanda çalışmalar yapıyorum. Türkiye Fütüristler Derneği’nin kurucu başkanıyım. Yani bu alanda tek başıma dijital para arzı (ICO) yapabilirdim. Ancak büyük kurumlarla piyasaya girerek regülasyonun yapılmasını da hızlandırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Türkiye’de 22 bin 195 kişi üzerine kayıtlı 20 bin 183 insansız hava aracı (İHA) var. Uçuş emniyeti ve güvenlik bakımından İHA’lara GPS takılacak. İHA kayıt işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, geçen yıl istenmeyen ticari ileti gönderenlere kesilen ceza tutarı 13,7 milyon liraya ulaştı.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 2017 Yılı Faaliyet Raporu’ndan derlenen bügilere göre, pazarlama ve tanıtım amaçlı mesaj, arama ve e-posta gibi uygulamalara yönelik şikayetler geçen yıl da artarak devam etti.
Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi (TİSS) üzerinden önceki yıl yapılan şikayet sayısı 239 bin 901 olurken, bu sayı geçen yıl sonu itibarıyla yüzde 53 artışla 368 bin 915’e ulaştı. Geçen yıl yapılan şikayetlerin yüzde 9l’i SMS, yüzde 7’si sesli arama ve yüzde 2’si e-postayla ilgili başvurulardan oluştu. Bu şikayetler kapsamında ticaret il müdürlüklerince toplam 13 milyon 694 bin 762 lira idari para cezası uygulandı. Bakanlıkça 2016’da kesilen ceza tutan 8 milyon 357 bin 986 lira olarak kayıtlara geçmişti. Böylece geçen yıl kesilen ceza tutarı bir önceki yıla göre yüzde 63 oranında artmış oldu.

BD devletine ait gizli belgeleri sızdıran WikiLeaks’in kaynağının Amerikalı er Bıadley Manning olduğunu Federal Soruşturma Burosu’na (FBI) ihbar eden Amerikalı hacker Adrian Lamo önceki gün Kansas eyaletindeki evinde ölü bulundu. 37 yaşındaki Lamo’nun ölüm sebebi açıklanmadı. Geçmişte Microsoft, Yahoo, New York Times’a siber saldırı düzenlemesiyle de adından söz ettiren Lamo, sanal âlemdeki mesajlaşma ortamında Manning ile tanışmış, ondan gizli askeri bilgileri WikiLeaks’e sızdıran kişi olduğunu öğrenmişti.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Miao Wei katıldığı 13. Ulusal Halk Kongresi’nin oturum arasında 6G yeni nesil mobil iletişim standardı için Çin’in araştırmalarının sürdürüldüğünü açıkladı. Miao, 5G teknolojisinin
hizmet sektöründe önemli bir rol oynadığının üzerinde durdu. Miao. “Örneğin, popüler insansız araçların sadece sensörlerden değil aynı zamanda aracın, diğer araçlarla ve aracın yolla arasındaki bilgi akışını da ihtiyacı var, bu yüzden yüksek kaliteli internet servisi çok önemli” dedi. China Mobile. China Telecom ve China Unicom oluşan üç büyük Çinli telekomünikasyon şirketi, 5G ağlarını ayrı ayrı geliştirmek için kendi planlarına sahipler.

 

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş