Halkımız baz konusunu derinlemesine tartıştı

Milliyet gazetesi Ankara ekinde baz istasyonları konusunda halkın, ama birebir konuyla ilgili olmayan halkın neler düşündüğünü anlayabilmek için sokağa çıkmış, halka mikrofon tutmuş. Birbirinden ilginç cevapları, halkımızın isimlerini çıkarıp sadece iştigal alanını vererek sizlerle paylaşıyoruz. Yorum yapmıyoruz. Ama herkesin ne derecede uzman olduğunu, nasıl yönlendirildiğini görmek çok enteresan…

SERBEST MESLEK
Baz istasyonlarının şehrin içinde olması gerekiyor ama bu taşınma da belli kurallar çerçevesinde olmalı. İstasyonların kurulacağı yerler özenle seçilmeli ve istasyonlar yeni yerlerine insan sağlığını tehlikeye sokmayacak şekilde yerleştirilmeli.
ÖĞRENCİ
Baz istasyonları insan sağlığı açısından çok zararlı, insanların yaşadığı merkezlerden uzak yerlere kurulması daha iyi olur. Zorunlu olarak insanların yaşadığı yerlere konumlandırılacaksa da en az zarar oluşturabilecek yerler seçilmeli.
İŞÇİ
Baz istasyonlarının ne üretime, ne de insanlara bir faydası var. Üstelik insan sağlığına zararlı olduğu da söyleniyor. Şahsen herkesin cep telefonu kullanmasına da karşıyım. Ben, baz istasyonlarının tamamen kaldırılmasını istiyorum.
GARSON
Her ne kadar teknoloji çok ilerlemiş olsa da, görüyoruz ki zararları ortaya çıkıyor. Cep telefonları ve baz istasyonlarının da insan sağlığı için çok tehlikeli olduğuna inanıyorum. Bence istasyonların şehir dışına yerleştirilmeleri gerekiyor.
TEZGAHTAR
Ankara’nın daha güzel ye düzenli bir şehir olması gerekiyor. Yeşil alanlara ve binaların üstüne dikilen baz istasyonları, sadece kentin görüntüsü değil, insan sağlığını da bozuyor. Baz istasyonları insanlardan olabildiğince uzakta kurulmalı.
MÜZİSYEN
Baz istasyonlarının şehir dışına taşınması ciddi sorunlar doğurur. Bana kalırsa istasyonları taşımadan önce radyasyonu önleyici birtakım önlemlerin alınması gerekiyor. Baz istasyonları şehir dışına çıkarılırsa, iletişim büyük ölçüde zarar görür.
GRAFİKER
Bu sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin sorunu. Türkiye’deki baz istasyonlarının örneği, dünyanın hiçbir yerinde yok. Günümüzde baz istasyonlarını üçüncü dünya ülkeleri kullanıyor. Uydu teknolojisi gibi gelişmiş örneklerden yararlanılmalı.
MUHASEBECİ
Baz istasyonlarının şehrin içinde bulunmasını istemiyorum. En azından mevcut zararlarının azaltılması, daha zararsız hale getirilmeleri gerekiyor. İstasyonlarda çeşitli önlemler alınarak radyasyon oranları düşürülebilir, kanser riski yok edilebilir.
EMLAKÇI
Ankara’nın çok büyük sorunları var. Bunlardan biri de baz istasyonlarının şehrin içinde olması. İnsan hayatına hiç önem verilmediği gibi gelecek nesilleri de olumsuz etkileyecek. İstasyonlar şehir dışına taşınamıyorsa daha zararsız hale getirilmeli.