Hayır STK’larla çok verimli bir toplantı olmadı!

Hayır STK’larla çok verimli bir toplantı olmadı!

sansurUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın Türkiye’deki 14 sivil toplum kuruluşu başkanıyla 19 Şubat’ta 2,5 saat süren bir toplantı yaptığını anlatan Acarer, toplantının çok olumlu geçtiğini kaydetti. 24 Şubat Pazartesi günü itibariyle bir dizi toplantı daha yapılacağını ifade eden Acarer, büyük işletmeler, sivil toplum kuruluşları ve ilgili paydaşlarla yapılacak toplantıda, Erişim Sağlayıcılar Birliğinin kurulması için hazırlanacak tüzüğün şekilleneceğini bildirdi. Acarer, “Söz konusu çalışmanın seçim için yapılacağı söyleniyor ama tüzüğün hazırlanıp yürürlüğe konulması 3 ay. Yani bu süreç seçimlerden sonraya denk geliyor, bunu da özellikle belirtmek isterim” dedi.

Bu toplantıya bizim de Bilişim Muhabirleri Derneği olarak katılmamız gerekirdi. Muhtemelen muhalif yapımız yüzünden biz de çağrılmadık bu toplantıya. Çağrılsam gider miydim veya o toplantıdan hakaret davası açılmadan çıkar mıydım bilmiyorum. Bunların hepsi farazi.

Ama gerçeklere dönecek olursak bakan beyin söylediği şeylerin yüzde 100 doğru olmadığı apaçık ortada.  bazı sivil toplum kuruluşları orada kesinlikle muhalif tavrını ortaya koymuş. Ama elbette evet efendim ne diyorsanız doğrudur efendim diyenler de olmuş.

Toplantıya tbd, tbv, tubisad, tesid, yasad, telkoder, tüted, internet medyası derneği, mobisad, mobilsiad, teder, teknoloji bilgilendirme platformu, bilgi güvenliği derneği temsilcileri katılmış. Toplantının ana konusu internet yasası olmasına rağmen sadece kendi temsil ettiği grubun sorunlarını dile getiren temsilciler de olmuş. Toplantı devam ederken hiçbir kimsenin bilmediği “siber güvenlik” gibi konularda da yetkilendirme yapılmış.

Bize gelen bilgiler ışığında yasa teklifi ile ilgili tbv, tbd, tubisad, telkoder temsilcileri tarafından olumsuz görüşler ve çekincelerini açıkça bildirilmesine rağmen olumlu görüş bildirenler de olmuş.

En çok eleştiri konusu yaptığımız sivil toplum insiyatiflerinin hiç göz önüne alınmadığı eleştirilerine karşın yapılacak ikincil düzenlemelerde bunu kesinlikle yapılacağı iletilmiştir ki sanırım bundan sonra sürecek denilen bir dizi toplantı ile bu kastedilmektedir.

Bazıları bize bu yasa tasarısına karşı olduğunu söylerken aslında tamamen yanında oluyor. Bu ülkenin sivili, bürokratı devleti… Hepsi internetin sansürlenmesi için kötü bir oyunun içinde oynayıp duruyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş