Kıbrıs Turkcell’in 4G’si var bizim yok

Kıbrıs Turkcell’in 4G’si var bizim yok

Ericsson Turkiye Genel Muduru Ziya ErdemLong Term Evolution (LTE) teknolojisini Ericsson işbirliği ile ülke çapında bir beta testine dönüştüren Kuzey Kıbrıs Turkcell, Gazimağusa’da 150 Mbps’e ulaşarak teknoloji meraklılarını önemli bir deneyime ortak etti. Gazimağusa Laguna meydanında LTE demolarının gerçekleştirildiği “4G’yi Keşfet” etkinliği, Turkcell’in 4G altyapısı üzerinden Bayrak Televizyonu’ndan da canlı yayınlandı.

Etinliğe, Gazimağusa Kaymakamı Şifa Çolakoğlu, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu Başkanı Kadri Bürüncük, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu Başkan Yardımcısı Sait Erkmen’in yanı sıra Türkiye Turkcell Teknoloji Grubu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, Türkiye Turkcell Şebeke Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü, Türkiye Turkcell Bilgi ve Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin ve Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem ile Ericsson ve Kuzey Kıbrıs Turkcell yönetimi de katıldı.

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in son kullanıcı deneyiminde büyük fark yaratacak olan 4G projesinde, iş ortağı ve altyapı sağlayıcısı olarak yer almaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Önceleri ABD, Japonya ve Kore de yaygın olarak kullanılan teknolojinin, son 3 yıl içinde Avrupa ülkelerinde de hızla yayıldığını anlatan Erdem, 2019 senesinde dünya nüfusunun %65’inin 4G ile kapsanacağının öngörüldüğünü belirtti.

Ziya Erdem sözlerini şöyle sürdürdü: “2013 yılı üçüncü çeyreği itibariyle Ericsson’un sağladığı 4G teknolojisi ile dünyada 110 operatörde ticari olarak 4G son kullanıcılara sunulmuş durumda, en yüksek LTE kullanımı olan dünyanın ilk on operatöründe de, Ericsson LTE sağlayıcısı olmuştur. Bu doğrultuda Kuzey Kıbrıs Turkcell, şebekesini Ericsson’un işbirliğiyle iletişim dünyasının en ileri teknolojisi 4G’ye hazır hale getirdi. 4G teknolojisinin hayata geçmesi ile birlikte Kuzey Kıbrıs Turkcell kullanıcıları çok yüksek hızlarda veri indirme ve veri transferi yapabilecekler, yüksek çözünürlüklü içerikleri kesintisiz olarak izleyebilme olanağına kavuşacaklar. Kullanıcı deneyimini ileriye taşıyacak bu teknoloji ve çevresinde sunulacak yenilikçi servisler konusunda Kuzey Kıbrıs Turkcell ile birlikte ileriki dönemde de çalışmalarımıza devam ediyor olacağız.”

Lefkoşa lansmanlarının ardından 4G Beta’yı şimdi de Gazimağusa şehrimize taşımanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca; “Dünyanın en ileri teknolojileri, üniversite ülkeleri için ayrıca çok daha önemlidir. 4G deneyimlerimizi DAÜ, YDÜ ve UKÜ gibi önemli üniversitelerimizin olduğu şehirlerde yapmak ana hedeflerimizdendi. En yoğun üniversite nüfusunun yer aldığı Gazimağusa’da bulunmak bizler için ayrıca önemli.” dedi.

Dünyanın en önemli teknoloji öncülerinden Ericsson’la işbirliği yaptıklarını da anımsatan Karaatmaca, Gazimağusa lansmanında Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem ve Türkiye’nin teknoloji elçisi Turkcell’in Teknoloji Grubu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz’ü de misafir etmekten ayrıca gurur duyduklarını söyledi.

“Kuzey Kıbrıs Turkcell, dünyanın en ileri teknolojilerini ülkemiz ve insanımızla buluşturmayı kendisine misyon edinmiştir” şeklinde konuşan Karaatmaca sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’taki testlerinde 4G teknolojisi ile tüm operatörler arasında en yüksek hızı yakalayan Turkcell, dünyayla yarışıyor. Bu yarış bizler açısından insanımızı geleceğe ve çağdaş dünya değerlerine taşımak; teknoloji ve insana yatırımlarımızı sürdürerek, kalite ve hızla birlikte daha fazla bilgiye ulaşmak açısından anlamlıdır. 4G teknolojisi ile birlikte artık saniyede 150 Megabitlere (Mbps) varan hıza erişmek mümkün olacak, bizlere çok daha yüksek kapasite ile çok daha kaliteli iletişim imkânı sağlayacaktır.”

LTE (4G) teknolojisinin bütünüyle Kuzey Kıbrıs Turkcell’in kurduğu ve kendi içinde yönettiği sistemler ile yaşama geçtiğini vurgulayan Karaatmaca, “4G teknolojisine yönelik ilk testimizi iş ortağımız Ericsson ile işbirliği içerisinde 2009 yılında yapmıştık. Lefkoşa’dan sonra şimdi de Gazimağusa’da bir laboratuar testi olan bu testin ötesine geçerek, 4G’yi hep birlikte deneyimliyoruz. Kuzey Kıbrıs Turkcell’in teknoloji elçileri, tüm ülkeyi gezerek 4G deneyimini insanımıza yaşatmayı sürdürecektir.” dedi.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş