kriptoHer kim ki çıkıp kriptolu telefonları kimse dinleyemez derse total olarak yanılır. Çünkü kriptolu telefonlar sadece Türkiye gibi değneğin tamamının devletin elinde olduğu ülkelerde dinlenebilir. Nasıl mı? Çok basit.

Ülkemizde devlet şifrelemeli bir şeyin yapılmasına izin vermez. Yok ben illa şifrelemeli bir şey kullanmak istiyorum derseniz ne olur? Şifreleme anahtarını devlete verirsiniz. Bu, kriptolu telefonlar için de böyledir, şifreli haberleşmeler için de böyledir.

Kripto şifreleme anahtarı filan derken bunun ne olduğunu tam çözemeyenler için olayı çok basite indirgeyelim. Devlet size evinizin kapısını kilitleyemezsin çünkü ben senin içiride ne yaptığını bilmek için ara ara cart diye baskın yapmak istiyorum diyor. Eğer siz kapıyı kitlerseniz ben nasıl dalarım içeri diyor. Siz diyelim ki ısrarcı oldunuz: Ya devlet baba benim düşmanım çok, zaten ortam da karışık, buralar da hırsız dolu, yap bir güzellik şu kapıyı kilitlememe izin ver. Devlet bu noktada size tamam diyor. Tek bir şartla: Anahtarından bir tanesini bana vereceksin. Ben kafama estikçe ara ara kafamı sokarım senin ne yaptığına bakarım.

İşte başbakanın kriptolu telefonla iletişimi de işte bu şekilde dinlenmiş olabilir. Eğer kriptolu bir telefon dinleniyorsa bunu sağlamanın tek yolu devlet eliyle, devletin imkanlarını kullanarak olabilir.

Bu noktada da insana şunu sorarlar: Eee nasıl oluyormuş bizim hergün hissettiğimiz tedirginliği yaşamak!..