Bugün gazetelere yansıyan liderler sosyal medyada ne yapıyor kimin kaç takipçisi var haberinin kaynağına ulaştım. Gördüm ki basınımız bu konuyu bir sosyal medya haberi olarak görmektense parti ve lider parlatma haberi olarak algılamış. Ben size bağımsız bir site olarak işin kaynağından nasıl yansıtıldıysa öyle vereyim istedim.

Öncelikle kimi gazetelerimiz haberin Kemal Kılıçdaroğlu tarafını görmemiş. Kılıçdaroğlu Twitterda kuş kadar (310 bin) takip ediliyor oysa Abdullah Gül’ün 660 bin adet kullanıcısı var haberi hiç hoş olmamış. Gazete ismi vermeyeceğim merak eden arar bulur. Zira Haberin içinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun Facebook’ta www.facebook.com/K.Kilicdaroglu adresinde 1 milyon 440 bin takipçisi var. Abdullah Gül’ün ise 53 bin like’ı var. Bu bir üriner yarış değil ama haberi verirken en azından kaynağına saygı göstermek gerekir değil mi?

Başbakan Erdoğan’ın sosyal medya sayfası yok. O internete resmi sitelerden bilgi veriyor. Ama ne olur Twitter’dan da yazsa? Obama yapıyor, hatta cevap bile veriyor kendine soru soranlara zaman zaman… Ama hayır biz şimdilik sadece resmi sitelerden resmi arka plan insanlarının onun için yazdıklarını okuyoruz.

Liderlerin attığı mesaj sayısı yerlerde sürünüyor. Zaten tek taraflı mesaj atmak da iş değil. Aslolan orayı düzenli olarak kullanma isteği, etkileşimli bir paylaşıma giriliyor mu girilmiyor mu olayı… Liderler arasına sokulmamış ama Ankara Beledie Başkanı Melih Gökçek bunu iyi yapıyor. Her ne kadar sadece onu çok sevenlere ve çok karşı çıkanlara cevap verse de (ben şimdiye dek hiç cevap alamadım) yine de bu mecrayı en iyi kullananların başında geliyor.

Haberin içinde zaman zaman hakaret içeren unsurlar olabiliyor açıklaması geçiyor. Doğrudur. Ama kafayı takan lider o kişileri zaten istediği anad bulur. Bulmak istiyor mudur? O ayrı bir tartışmanın konusu…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.