Korsandan bir tek gemiciler korkuyor

A.B.D. ve Çin lisanssız yazılım kullanımında da zirveyi kimseye kaptırmıyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri Apple, Microsoft, Symantec Adobe gibi kurumların telif hakları koruma hususunda hakim kuruluşu BSA (Business Software Alliance)’nın düzenlediği geniş kapsamlı bir araştırmaya göre kişisel bilgisayar kullanıcılarının neredeyse yarısı lisanssız yazılım kullanıyor. Kullanıcıların yüzde 47’sinin ise yetkisiz program kullanımından herhangi bir rahatsızlık duymadıklarını belirttikleri kaydedildi.

32 ülkede 15 bin bilgisayar kullanıcısına yapılan ankette korsana karşı en az duyarlılığın Çin’de olduğu ve ülkenin yaklaşık yüzde 86’sının izinsiz yazılımları kullandığı tespit edildi. Bilgisayar pazarının en hızlı büyüdüğü ülkenin Çin olduğunu düşünürsek bu bölgede tehlike oldukça yüksek.
BSA’nın Mayıs ayında yayınladığı rapora göre korsan yazılımların endüstriye geçen yıl uğrattığı zarar 59 milyar dolar değerinde. Geçen yıl 9,5 milyar dolar A.B.D.’den gelen zararın ardından en büyük deliği açan Çin ise 7,78 milyar dolar değerindeki çalınmış programlarla sektörü sekteye uğratıyor.