Hollanda mahkemesi Samsung’a “biraz FRAND ol kardeşim” dedi

Güney Koreli Samsung, Apple’a dünyanın birçok yerinde bu şirkete davalar açıp duruyor. En son Hollanda’da Apple’a karşı açtığı dava mahkeme tarafından reddedildi. Samsung telefon ve tabletlerde 3G teknolojisinin kendisine patentli olduğu için Apple tarafından kullanılamayacağını öne sürdü. Ancak mahkeme, 3G teknolojisinin artık teknoloji standardı haline geldiğini belirterek Samsung’a FRAND olmasını emretti.

FRAND hukuk dilinde  “fair, reasonable and nondiscriminatory” kelimelerinin kısaltılmışı. Yani mahkeme Samsung’a diyor ki “Sen Apple’a bu iş teknoloji standardı olduğu için bu teknoloji lisansını vermek zorundasın. Bunu yaparken de adil, mantıklı ve ayrımcılık yaratmayacak bir ücretle yapmalısın” dedi.

Yani özetle Samsung aslında “bunlar benim lisansımı kullanıyor sattırmayın” derken mahkemeden “kullansınlar hatta sen de iyi çocuk ol onlardan çok para isteme” şeklinde nasihat aldı.

Şirketler aradan bunca sene geçmesine rağmen halen lisans parası konusunda uzlaşabilmiş değiller. Apple’ın avukatı, Hollanda mahkemelerine yansıyan bu davanın gerçek sebebinin Apple’ı rehin tutmak olduğunu söyledi. Zira Apple geçtiğimiz aylarda Samsung’un tasarımlarını kopyaladığı gerekçesiyle bu ülkede ciddi sorunlar çıkarmıştı.

Apple’ın Hollanda avukatı, teknoloji standardı olan bir lisansın ücretinin belirlenememesiyle bir ürünlerinin birebir kopyalanmasının aynı kefeye konamayacağını belirtti.