Nokia, Microsoft’un “Windows Phone 7.5” işletim sisteminin kullanıldığı ilk telefonlarını tanıttı. Nokia, Londra’da düzenlenen toplantıda, “Mango” olarak adlandırılan “Windows Phone 7.5” işletim sisteminin kullanıldığı ”Lumia 800” ve ”Lumia 710” modellerini tanıttı. Nokia, yeni modelleriyle, akıllı telefon piyasasında Apple’ın iPhone’u ve Google’ın Android akıllı telefonlarıyla mücadeleye girişecek.

Nokia’nın Lumia 800 modeli Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya ve Hollanda’da Kasım ayında, ABD’de gelecek yılın başlarında ve Çin’de gelecek yılın ilk yarısında piyasaya çıkacak. Bu model yıl sona ermeden önce Hong Kong, Hindistan, Rusya, Singapur ve Tayvan’da piyasaya sürülecek.

Nokia yöneticileri yeni çıkan Microsoft imzalı telefonları Nokia’nın yeniden doğumu olarak tanımladı. Nokia, geçen hafta sıkı bir rekabetin sürdüğü akıllı telefon piyasasında satışlarının yüzde 39 düşmesi nedeniyle üçüncü çeyrekte 68 milyon avro zarar ettiğini açıklamıştı.

Cihaz Avrupa’da 580 dolar fiyattan satışa sunuluyor. Nokia’larda bulunan Carl Zeiss objektif ile 16 gigabaytlık saklama kapasitesiyle satışa sürülen 800 modeli klavye ve dokunmatik ekranıyla akıllı telefon pazarına yeni soluk getirmeyi hedefliyor. 1.3 milyar cep telefonu kullanıcısının cebinde bulunduğunu belirten Nokia, yeni modelinin getireceği rüzgarla akıllı telefon pazarındaki varlığını katlamayı hedefliyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.