Huawei CEO’su İngilizlerin eninde sonunda kendilerine geleceğini düşünüyor

Huawei’nin kurucusu ve CEO’su , İngiltere’nin 5G mobil internet altyapısının piyasaya sürülmesinde Çin firmasının katılımı konusunda “kendinlerine hayır demeyeceğini” söyledi.

İngiltere, Huawei’nin Mayıs ayında Donald Trump’ın sonra şirketin Amerikan firmalarıyla ticaret yapmasını yasaklamasının ardından bu şirketin ekipmanlarının 5G uygulamalarına dahil edilebileceğini düşünüyor.

Huawei CEO’su Ren Zhengfei, Sky News’e yaptığı açıklamada İngiltere’nin “çok önemli” bir karar verdiğini söyledi: “Zorlu testlerden geçtikten ve ciddi bir şekilde çalıştıktan sonra bize hayır diyemeyeceklerini düşünüyorum. Bence hayır derlerse, kaybeden biz olmayacağız.”

İngiltere Ulusal Güvenlik Konseyi, Nisan ayında Huawei’nin ulusal ağların kritik bölümlerine erişmesine karşı ilke olarak bir engelleme kararı almıştı.

Beyaz Saray, Trump ve Boris Johnson’ın bu ayki telefon görüşmesinde “ticaret, 5G ve küresel güvenlik” gibi konuları tartıştıklarını söyledi. 5G telekomünikasyon ekipmanı sağlayıcısı olarak İngiltere’de Huawei’nin geleceği konusundaki tartışmalar, Çin hükümetinin batıdaki insanlara casusluk yapmasına neden olabileceğinden korktuğu için – firmanın defalarca reddettiği iddiasıyla – sürekli bir sorun oldu.

Three ve Sky Mobile, Huawei’de gevşemenin bir göstergesi olarak geçtiğimiz günlerde, firmanın 5G akıllı telefonunu müşterilere yeni 5G mobil ağlarının bir parçası olarak sunacaklarını ve bunu ilk İngiltere mobil operatörleri yapacaklarını söyledi.

ABD ulusal güvenlik danışmanı geçen hafta, Huawei’nin İngiltere’nin 5G şebekesine katılımından korktuğunu belirten İngiltere’yi ziyareti sırasında Brexit’in çözülmesine kadar bekleyebileceğini söyledi.

John Bolton, Johnson hükümetinin temsilcilerinin Beyaz Saray’ın Huawei hakkındaki görüşleri için teşekkür ettiğini belirtti. “Huawei meselesiyle ilgili olarak ilk bakışta gerçekten birinden bakmanın, 5G alanındaki telekomünikasyon güvenliğinden ödün vermemek konusunda çok endişeli olduklarını söylediler” dedi.