Hükümet komiseri TT’ye teşrif ettiler

Son zamanlarda şirketlerin genel kurullarına bir türlü gidemeyen, yolda trafiğe takılan ya da hastalanan hükümet komiserleri, genel kurullara gitmeye başladı. Bir ayı aşkın süredir hükümet komiserinin gelmemesi yüzünden temettü dağıtamayan Türk Telekom, devlet yetkilisinin yapması gereken şeyi sonunda yapmasının ardından 2.2 milyar TL dağıtma kararı aldı.

Yine komiserin teşrifini takiben devlet kasasına 672 milyon TL girecek. Bundan tam bir ay önce gelmeyen hükümet komiserinin devlet ve vatandaşlara maliyeti 3 milyar liranın bir aylık faizi olarak hesaplanabilir.

Buna bir sebep arayanlar mutlaka onlarca değişik komplo teorisi çıkarabilir. Ama teorilerin en akla yakını, Bugün HaberTürk gazetesinde de verilen Türk Telekom genel kurulundaki boş üyelikler… Daha önce sitemizde konuyla ilgili devlete giden yol Türk Telekom’dan geçiyor minvalinde haberler paylaşmıştık. Türk Telekom içinde devleti temsil eden 4 kişi var. Bunların üçü seçimler yüzünden istifa etti. İkisi milletvekili oldu, biri bizzat ulaştırma bakanı oldu. (ki burada bir temsiliyet problemi olduğunu, bir kişinin maaş aldığı kurumla maaş ilişkisini geçici olarak keserek o ve rakiplerini yöneten kişi olmaması gerektiği konusunda hiçbir yazı yazmadık)

Komiserin gelmesiyle Türk Telekom’da her iş yine hallolmadı. Koskoca devletimiz, Türk Telkom’un yönetim kuruluna önerecek 3 isim çıkaramadı. Belki de birileri şöyle buyurdu: “Nasıl olsa seçimlere 20 gün var, bir tur daha okeye dönelim, seçim sonuçlarına göre potadan sekme ihtimali olanlar Türk Telekom’a yönetici olur…”