Vagus.tv sitesi 48 saati aşkın süredir kapalı. TİB, internet yasakları başlamadan birçok siteye Erdoğan ve ailesiyle ilgili kayıt yayınladığı için erişim engeli koydu. Kararın zamanlaması manidar. Çünkü bugünden yarına internetle ilgili yeni yasaklama yöntemleri onanacak.

Vagus.tv’nin genel yayın yönetmeni Serdar Akinen soL gazetesine konuşmuş, konuyla ilgili görüşlerini aktarmış.

Akinan, sitesinin erişime kapalı olmasını soL’a değerlendirdi: “internetle ilgili yasa daha yürürlüğe girmeden şu anda bizim başımıza gelen şey bunun fiili uygulaması gibi. Dünden beri avukatlarımız, iki üç avukat ayrı ayrı, adliye koridorlarında koşturuyor. Malum bizim sitenin girişinde 2012/656 sayılı karar var. Bu dosya numarası kesinlikle bizle ilgili değil. Genel alınan bir karar. Biz asıl dosyaya ulaşmak istedik. Bir tanesi koruma tedbiri alınmasına ilişkin bir karar. Nihayet yaklaşık yarım saat kadar önce ulaştık. Bu karar 17 Aralık’tan sonra yapılan, ikinci dalga operasyon olarak bilinen operasyonla ilgili alınan bir karar. Fakat daha önemlisi, bu kararı alan, yayın yasağını yapan savcıya ulaştılar, bu kararda da herhangi bir şekilde Vagus’un adı geçmiyor. Hukuken şöyle bir durum var, herhangi biri veya savcı şikayette bulunuyor, diyor ki; ” ben bu sitede sakıncalı ya da ayıplı bir içerik gördüm, bunun tedbiren yayınının durdurulması gerekir ya da şu şu içeriklere erişimin engellenmesi gerekir” ve erişim engelleniyor. Ne kadar sürede biliyor musunuz? 24 saat. 24 saat içerisinde o savcının bu kararı ilgili mahkemeye onaylatması lazım. Onaylatırken de şunu demesi lazım: ‘şu şu içeriklerden dolayı, söz konusu maddeye muhalefet ediyor’. Ortada böyle bir şey yok. Kararı bulduk. Kararda kesinlikle bizim adımız geçmiyor. Suçun kişiselleşmesi diye bir durum var. Ortaya çıkan tablo şu, Telekomünikasyon iletişim Başkanlığı (TlB), burada resen yani bu karara dayanarak, yetki kullanıyor. Bir bürokrat oradaki bütün servis sağlayıcılara, yani Türk Telekom, Turkcell, Avea ve Vodafone’a bir yazı yollamış. Bunların da şu an ortak kullandıkları bir veri tabanı var. O veri tabanına DNS’ler giriyor. Porno da olsa başka bir şey de olsa, orada paylaşılıyor. Büyük olasılıkla o veri tabanını orada yediler. Bizden hoşlanmayan, iktidara yakın her neyse bir bürokrat oradan emir veriyor ve siteyi kapatıyorlar. Şu anda bizim dava açıp, ‘hakkımızda böyle bir karar yok, bize dosyayı gösterin, gösteremiyorsanız da yayın yasağım kaldırın’ dememiz gerekiyor. Şu an onu yapıyoruz. Ana nereden baksanız, 48 saattir erişilemez haldeyiz. Şu anda şikayetçi oluyoruz. Dosya 2. Asli Ceza Mahkemesi’ne verildi şu anda.

İşte bu yaşananlar aslında bize söylenen, “eğer site suçsuzsa açılır, açmak da çok kolaydır, bık bık da bık bık” gibi açıklamaları tamamen geçersiz hale getiriyor. Canlı örnek: Kurumlsallığı olan bir internet sitesi kendini paralıyor ve internet sitesini iki avukatın canhıraş çabalarıyla açtıramıyor işte. Bırakın açtırmayı niye kapandığını bile bulabilmiş değil.

Bugünler gelecekteki daha kötü günlerin en önemli göstergesi.