Hüseyin Çelik yaptığı basın toplantısında internet konusunda yapılması planlanan değişikliklere değinirken çok enteresan bir başlığa değindi: Güvenli internet için koparılan gereksiz gürültüyü hatırlatan Çelik, o zaman bütün bu gürültünün arkasında Türkiye’ye filtre uygulamaları satmak isteyen yazılımcıların olduğunu diye getirdi. Kendisi Mili Eğitim Bakanlığı görevini yürütürken okullara filtreleme yazılımları aldığını söyleyen Çelik, bunun artık ücretsiz bir biçimde devlet tarafından yapıldığını böylece bu paranın devletin cebinden çıkmadığını ileri sürdü.

Hüseyin Çelik hatırlamıyor, halkımızın da hafızasının malum olduğu için hemen birkaç notla olan biteni hatırlatma geçelim:

  • Yürüyüşler filtrelemeyle ilgili değil, internete girenlerin özgürlüklerine yapılan müdahalelere yönelik yapıldı
  • Protestolar liseli, etek gibi jenerik kelimelerin içinde geçtiği internet sitelerinin otomatik olarak filtrelenmesine yönelik yapıldı
  • Bu protestoların ardından BTK ve TİB bunları zorunlu aksiyonlar olmaktan çıkardı biz zaten isteyen yapsın demiştik dedi
  • Bugün filtresiz internet diyebiçare biçimde  halka sunulmaya çalışılan şeylerin altında 40 yaşını geçmiş olan insanların pornografik içerik yok. Hani filtresizdi sorusuna hiç cevap veremedi BTK başkanı
  • Bu ülkenin özgür basını olmadığı için örgün gazetelerin hiçbirinin içinde filtreli internet ile filtresiz internet arasındaki fark yazılmadı.
  • Filtreli internetle filtresiz internet arasındaki tek fark korsan yazılımların bulunduğu sitelere erişme veya erişememedir.

Bugün islami kurallara göre girilen internet kimseye batmıyorsa; bu dezenformasyonu uç seviyeye taşıyan yetkililer kadar lapin gibi bu tuzağa düşen ve “ben neden çocukların kullandığı kadar internete giriyorum” diye sormayan akılsız halkımızındır.