İngiltere’nin sabitli devi British Telecom küçülmeye gidiyor

British Telecom neredeyse telefon ve telgrafın icadından bu yana İngiltere’de hizmet veren 150 yıllık bir şirket. Bizim Türk Telekom gibi. O kadar çok zor durumda kaldı ki maliyetlerini düşürmeyi planlıyor. İngiltere genelinde 270 ofisini kapatarak yıllık 1,5 milyar pound tasarruf etmeyi planlıyor.

Şirket, İngiltere’de ofislerinin bulunduğu yerlerin sayısını 30’a indirecek ve bu da İngiltere’nin maliyetlerinde yüzde 90’dan fazla bir düşüş sağlayacak.

İngiltere’deki işgücünü 108 binden 75.000’e indirmeyi planlayan şirket, Londra, Manchester, Cardiff, Edinburgh, Belfast, Bristol, Ipswich ve Birmingham gibi şehirlerde büyük kalmayı hedeflediğini söyledi. 2023 yılına kadar tamamlanması beklenen işyeri konsolidasyon programı kapsamında, mevcut bazı BT binaları yenilenecek, diğerleri ise yeni ofisler olacak.

BT’nin genel müdürü Philip Jansen “Hareket, insanlarımızı parlak mekanlarda bir araya getirmek ve çalışma şeklimizi değiştirmek ile ilgili. Taşınacak doğru binaları belirlemek için çalışan ekiplerimiz var. BT, insanlarımız için, işimiz için ve müşterilerimiz için daha iyi olan, ilham verici, geleceğe uygun ofislerde yer alacak.” dedi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında BT, neredeyse 150 yıl sonra Londra merkezindeki merkezinden ayrılmayı planladığını duyurdu . Mayıs ayında, BT’nin hisse fiyatı 2011’den bu yana en düşük seviyesine indi.

BT, Londra’daki merkez ofisini 1874’ten beri grubun Genel Posta Ofisi olarak bilindiğinden beri, Londra’daki bir binada yeni bir Londra üssü için tercih edilen bir seçenekle St Paul’a satmak için 200 milyon sterlinlik bir anlaşma yapıldı.

BT, 2001 yılında, mülklerinin büyük kısmını, yaklaşık 6.700 ofisi ve telefon santralini satıp için 30 milyar sterlinlik borç dağını 2,4 milyar azaltmak için harekete geçmişti.