İnternet kafeler bizi “dümdük” dinleyebiliyor mu?

internet kafeGazetelerin alt sütunlarında kalan haberleri okumayı severim. Çünkü esas haberler oralardadır. Dün çok enteresan bir haber çıktı. Size kısaca haberi aktarmak isterim:

Dün gece saat 23.00 sıralarında Cevdet Paşa Mahallesi’ndeki bir internet kafeye giren şüpheli bir kişi, Facebook hesabı üzerinden biriyle yazışmaya başladı. Durumdan şüphelenen kafe sahibi, yazışmaları takibe alarak kaydetti. Sohbet sırasında, kafedeki kişinin, karşısındaki M.A. adlı kişiye, ’Mutlaka görüşelim. HDP binasına saldırı yapacağız. Seni de çağırayım dedim’ diye yazdı. Bunun karşılığında cevap alamayan şüpheli, bilgisayarı kapatarak kafeden çıktı ve bir araca binerek uzaklaştı.

Kafe sahibini, bu durumu ve yazışmaları bugün HDP Van İl Başkanlığı yetkililerine bildirdi, onlar da durumu polise iletti. Hem polis, hem de HDP’liler alarma geçti. HDP il binasına gelen polisler, çevrede incelemeler yaptıktan sonra bina önünde tedbirlerini arttırdı. Polis şimdi yazışmayı yapan şüphelileri bulmak için çalışma başlattı.

Haberle ilgili yorumlarımı TKNLJ formatında sizlerle paylaşmak istiyorum:

  • Yapılan çok ilginçtir. Çünkü bir internet kafe sahibi inisiyatif kullanarak belki de olası bir saldırıyı engellemiştir
  • Yapılan şey çok çirkindir. Çünkü internet kafe sahibi insanların konuşmalarını inisiyatif kullanarak kaydedebilmektedir. Buna yetkisinin olmasını bir kenara bırakın buna imkanının olması bile içinde kabul edilemez bir şey
  • Şüpheli şahıs olmanın kriteri nedir? Mesela benim sakalım var. İnternet kafeye girersem dinlenmek için yeterli kriterleri yerine getirebiliyor muyum? Göbeğin boyutu, elbise modeli, saç rengi… Şüpheli olmanın kriterleri nelerdir acaba?
  • Bu ülkede iletişimin gizliliği ilkesini ihlal etmek bu kadar kolay mıdır? Bu konuda hukuk yok mudur? Mesela “şüpheli gördüm öldürdüm” ile “şüpheli gördüm dinledim” arasındaki hukuksuzluk farkı nedir?
  • İnternet kafelerde bulunan kişilerin IP adresleri ve bulunduğu internet sitelerinin isimlerini loglamak başka, adamın yazdığı her şeyi keylogger adı verilen sistemle kontrol altına almak başkadır. Bu sisteme sahip bir internet kafe sahibinin oradaki kullanıcının girdiği banka hesap numaralarını, şifrelerini ve benzeri özlük bilgilerini çalmasını engelleyen şey nedir?

Devlet bu çirkinliğe acilen el atmalı, eğer kanunen bu hak verilmişse acilen kanun değiştirilmeli, eğer kendi kendine inisiyatif kullanan varsa en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

Ben bunu yazınca “teröristler istediği gibi at mı oynatsın bu ülkede” diyecek, IQ seviyesi oda sıcaklığıyla yarışanlar da olacaktır biliyorum. Ama o kafeye giren bir gencin özlük bilgilerinin ve özel hayat verilerinin çalınmasını engelleyen şeyi düşünüp bana iletmenizi istiyorum.

Kişisel gizlilik haklarımızı ihlal etmek bu kadar da kolay olmamalı…