İnternet kafeler programa bağlandı

Bir internet kafeye girer bütün bankaların hesaplarını çökertirim” zihniyeti sona erdi. Tabii ki aynı zamanda “benim ne yaptığımdan kime ne, kendi iç dünyamda takılırım” devri de… İnternet kafelere getirilen şartlarla herkesin ne yaptığı nereye girdiği ve çıktığı bilinebilecek.

İçişleri Bakanlığı, BK ve TİB ile birlikte tüm Türkiye sathında internet kafeleri konrol altında tutmak için çalışmalarını sonlandırmak üzere. Bilindiği gibi 2007 yılı mayısında 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun devreye girdi. Bu kanunla birlikte “internet kafeler” izin belgesi olmadan çalışamaz hale getirildi.

Bu sayede çocukların korunması, suçların önlenmesi ve suçluların tespiti yönünde gerçekleşmesi sağlandı ya da sağlanacak. Bu amaçla bir filtre programı kullanılacak, kafeler içinde iç IP dağıtım loglarının saklanacak, sabit IP kullanımı ve IP log imzalayıcı program kullanılması zorunlu hale getirilecek. Toplanan bütün bilgiler TİB’e özel bir web ara yüzü ile ulaşacak. Bu web arayüzünün gerekli mercilere ulaşabilmesi için 967 mülki amirliğe kullanıcı adı ve şifre hazırlanarak gönderildi. İçişleri Bakanlığı ile yeni imzalanan protokolle bu veri girişleri artık İçişleri e-Modülü üzerinden gerçekleştirilecek. Bu yazılımı kullanan internet kafe sayısı ise 22 bin 500‘ü aştı.

Artık gönül rahatlığıyla internet kafelerden internete girebilir, oradan gelecek saldırıların müsebbibinin dakiklar mertebesinde bulunacağına emin olabiliriz.