Google “yemedi”

Biz ballandıra ballandıra Youtube’u nasıl telif hakları konusunda kandırdığımızı anlattık

Google dedi ki:

YouTube yetkilileri yaptıkları açıklamada; ‘’Geçtiğimiz haftasonu YouTube hakkındaki erişimi engelleme kararı Türk mahkemesi tarafından kaldırıldı ve Türkiye’deki kullanıcılar 2 yıl gibi bir sure sonrasında tekrar siteye erişim imkanına sahip oldular. Erişim engelleme kararı, küresel çapta bir hizmetimiz olan YouTube.com’da bulunan, Türk kanunları kapsamında yasalara aykırı sayılan fakat halihazırda Türkiye’deki kullanıcıların erişimine kapatmış olduğumuz bir takım videoların global olarak siteden kaldırılması talebi sonucunda işleme konmuştu. Bu talebi, Türkiye kanunlarının Türkiye dışında geçerli kılınma zorunluluğu olmadığına inandığımızdan geri çevirdik.

Erişim engelleme kararı, Türkiye’de Internet Kurulu tarafından Almanya’da bulunan bir şirketin mevcut ‘otomatik telif hakları şikayet’ mekanizmasını kullanarak, YouTube.com’dan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırılmıştır. Konuyu araştırdığımızda, bu videoların telif hakları politikamızı ihlal etmediği sonucuna vardık ve videolar Türkiye’den ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi. Türkiye’deki kullanıcılarımızın YouTube’a sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz.

Youtube aslında dedi ki:

Biz Türkiye’nin kendi lokal dünyasında aldığı kararların muhattabı değiliz. Bunun için global stratejilerimizi değiştirmeyeceğiz. Bunu 1.2 milyar nüfuslu Çin için de yapmadık, ABD Temsilciler Meclisi için de… Videoların kaldırılması otomatik telif mekanizmasının kötüye kullanımından kaynaklandı. Ama onu da düzeltecek mekanizmalara sahibiz.

Şimdi devletimiz şunu diyebilir:

  1. Bunu milat kabul edelim ve başlamışken mevcut yanlışları ortadan kaldıralım.
  2. Almanya’da şirket mi yok, ILS gider MAYELES gelir. Biz böyle böyle haftada iki gün kadınlar matinesi tadında siteyi açar kaparız.
  3. Eh 907 günün ardından 3 gün açık kaldı daha ne istiyorsunuz… Zaten biz baktık izleyenler izledi bayağı…
  4. Zaten biz mahkeme kararı alıp kapatılsın diyene kadar birkaç gün daha idare eder bu…
  5. Bir kedi filmi vardı ya onu indirecektim tüh bak…