İnternet üstünden suçlu takibi sivilleşiyor çirkinleşiyor

sansurSadece Bugün gazetesinde çıkan bir atlatma haber, internet camiasına bomba gibi düştü. Habere göre yeni bir yapı, Erişim Sağlayıcıları Birliği kurulacak. Buna üye olmak zorunlu olacak. Zorunlu olmayanlara BTK tarafından bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde biri oranında idari para cezası uygulanacak.

Peki erişim sağlaıcı nedir? Erişim Sağlayıcı (İnternet Servis Sağlayıcı), TİB internet sitesindeki tanımına bakılacak olunursa kurduğu kablolu/kablosuz sistemler, dial-up, ADSL, ethernet vb. teknolojilerle internete erişim olanağı sağlayan gerçek veya tüzel kişiler. Kim bu erişim sağlayıcılar? Örneğin Turkcell, Vodafone, Avea, Türk Telekom, TTnet, Superonline, Kablonet, Turk.Net, vs… Yani bizim internete girmemizi sağlayan her tür vesaiti bize sağlayan şirketler…

Bu kararın neden çok çirkin olduğunu ve ortamı çirkinleştirdiğini sizlere TKNLJ stilinde anlatalım. Olayın gittiği yer çok vahim:

  1. Devlet bundan sonra internet kontrolünün tamamını sivilleştiriyor. Sivilleştirme kelimesi yandaş gazetelerde iyi bir şey gibi çıkıyorsa da aslında değil.
  2. İnterneti kontrol altında tutmak için sözde sivil birliğe girmeyen yapılar kazandıkları para seviyesinde cezalandırılacak.
  3. Devlet ortaya çıkan suç unsurlarını bulup değerlendirirken bundan sonra aynı şeyi sivil kurumlardan isteyecek. Bu şuna benziyor: Diyelim ki oteliniz var. Otelinizde olan biteni, fuhuş yapılıp yapılmadığını, uyuşturucu kullanılıp kullanılmadığını odalara teker teker bakarak siz kontrol etmekle yükümlüsünüz.
  4. Eğer bünyenizde bulunan bir gayrı kanuni olayı atlarsanız 2 ila 50 bin TL arasındaki cezalara çarptırılacaksınız
  5. Konuyla ilgili sivil kuruluşlar işin içine sokulduğunda büyük bir garabet olanhapis cezası kaldırılıyor. Ama hapis cezası akıllardan çıkmıyor: Yine kendine verilen “görevi” yerine getirmeyen firmalar 500 ila 1.000 gün arası hapis cezasına denk düşen ücrtleri ödemek zorunda bırakılacak…
  6. Bir diğer enteresan madde de erişim sağlayıcıların alternatif yolları engellemesi zorunluluğu: Bilindiği gibi internette bir kişinin bir adrese gitmesini engellemek yüzde 100 mümkün olamıyor. Diyelim ki devlet şu adrese girilmesin dedi. Kullanıcılar alternatif bir yol bularak bu adrese girdi. O zaman yine erişim sağlayıcı suçlu olacağından şirketlerden devleti uğraştırmamaları, bu erişim yollarının ne olduğunu bularak kendilerinin tıkaması istenecek. Bu tıkamalar kanuni mi olacak kanunsuz mu olacak bunu hep birlikte göreceğiz.

Bu sefer gerçekten dünya tarihine geçecek bir yol bulundu. Artık devlet filtreci ve sansürcü gözükmeyecek. Onun yerine devletin korkuttuğu ve para cezalarıyla bağladığı erişim sağlayıcıları sansürcü gözükecek. Bu yeni dönem hepimize hayırlı olsun…