tbmmKaliforniya ABD’nin özgürlükler ve yenilikler alanı. Teknolojiden özgürlüklere, tarımdan yasamaya kadar birçok alanda ABD ve dünyaya öncü oluyorlar. İşte bu yenilikçiliklerden biri geçtiğimiz günlerde alınan kararla yaşanmaya başladı.

ABD’nin Kaliforniya eyaleti, tarihin ilk Wiki-yasa tasarısına ev sahipliği yapıyor. İnsanların tüm sayfalarına bir editör gibi müdahale edebildiği internet ansiklopedisi Wikipedia’dan esinlenen sistem sayesinde, üzerinde çalışılan yeni bir yasa taslağına vatandaş internet üzerinden müdahale edebiliyor ve dilediği değişiklikleri yapabiliyor.

Eyalet meclisi üyesi Mike Gatto tarafından açılan internet sitesindeki ilk tasarı, miras yasalarına yönelik. “Bu halk tarafından yazılan ilk yasa tasarısı.
Yıllardır, teknolojiyi halkın siyasete müdahil olması için kullanmak gerektiğini savunuyorum” diyen Gatto, internet erişimi olan herkesi tasarıya katkıya çağırdı.
Sitesinin Wikipedia’da olduğu gibi üyeler tarafından denetlendiğini belirten Gatto, “Taslağın son halini meclise sunacağım” dedi.

Biz TBMM içinde aynı yasa tasarısına milletin vekillerini eriştiremezken… Biz yasa tasarılarını halkın dikkatinden par topar kaçırmaya çalışırken… Biz demokrasiyi sadece halkın yüzde 51’inin verdiği oy sanarken… Elin oğlu demokrasiyi gerçek ve tam anlamıyla internet üstünden uygulamış. Bizde bunun yapılması “sıkar” biraz.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.