İnternetin nesneleri televizyona çıkıyor

samsung iotSamsung, tüm 2016 akıllı TV serisinin Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) hazır olacağını duyurdu. Samsung daha önce nesnelerin internetini evin içinde nasıl kullanacağını da duyurmuştu. Yani televizyonun bu alana etkisi sürpriz değil tamamlayıcı oldu.

Ama bence bu açıklamanın altında yatan çok daha önemli bir şey var: Kullanıcıların akıllı cihazlara ve IoT hizmetlerine bağlanmasına, bu hizmetleri yönetmesine ve kontrol etmesine olanak tanıyan açık bir platform olan SmartThings ile tüm 2016 yılı akıllı TV ailesi bağlı olacak.

Samsung’un tüm 2016 SUHD TV’leri IoT aktarma merkezi teknolojisini sayesinde akıllı ev sistemlerinin tamamını kumanda edebilecek. Samsung, 2016 SUHD TV’ler için SmartThings ile kendi IoT aktarma merkezi teknolojisini geliştirerek önemli bir yeniliğe daha imza attı.

SUHD TV’ler, Samsung cihazları ve SmartThings sensörlerinin yanı sıra 200’ü aşkın SmartThings uyumlu cihaza bağlanabiliyor ve bu cihazları kumanda edebiliyor. Bunlar arasında çok çeşitli yüksek kalite üçüncü parti üreticilerin bağlı ışıklarından ve kilitlerinden termostatlarına, kameralarına kadar her çeşitten cihaz yer alıyor. SmartThings uyumlu cihazlar ile tam bağlantı desteği için yalnızca SmartThings Extend USB adaptörü yeterli oluyor.
CES 2016’da Samsung, geleceğin televizyonunu sergiliyor ve Samsung’un Akıllı TV’lerinin nasıl IoT ekosistemini genişletmenin merkezinde yer aldığını gösteriyor.

SmartThings, tüketicilerin çok sayıda bağımsız uygulama ile tek tek cihazları kumanda etmek zorunda kalmaktansa, akıllı cihazlarının tamamına akıllı telefonlarından ve SUHD TV’lerinden erişmesine olanak tanıyor. SmartThings uygulaması ile kullanıcılar tek bir basit kullanıcı arayüzü üzerinden akıllı ev cihazlarının ve hizmetlerinin tamamına kolaylıkla bağlanıp bu cihazları yönetebiliyorlar.

Örneğin Samsung Akıllı TV’lerine bağlı bir dış mekan kamerası ile tüketiciler, gelen ziyaretçilerini kontrol edebilir ve doğrudan koltuklarından ön kapıyı açıp açmamaya karar verebiliyorlar. Evin dışında bir hareket algılandığında ise hareket sensörü de uyarıları doğrudan TV ekranında açarak ister evde ister dışarıda olsunlar daha fazla güvenlik sağlıyor.

SmartThings uygulamasının Sinema Modu da mükemmel ev sineması ortamı yaratmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Tüketicilerin ortam aydınlatmasından ortamı çevreleyen ses sistemlerine kadar her şeyi otomatik olarak ayarlamasına olanak tanıyarak anında ideal film izleme deneyimini oluşturmalarını sağlıyor.

NOT: Nesnelerin interneti ve internetin nesneleri başlıkta karışıklık olsun diye değil bir hoşluk adına öyle kullanılmıştır. Eğer nesnelerin interneti derseniz Türkçe kuralları kapsamında vurgu internete gider. Ancak benim bu yazıdan anladığım vurgunun nesnelerde olmasında. O yüzden de nternetin nesneleri başlığını attım…