İşe alım süreci oyuna gelir mi?

denizbankEnteresan bir haber geldi bugün. DenizBank, Türkiye’de Yuzyuzeyiz.biz isimli firma ile birlikte Deniz’in İncisi programı adı altında 2015 yaz dönemi stajyerine, tamamen dijital ve kişiye özel bir işe alım ve işe başlama deneyimi hayata geçirmiş.

Değerlendirme süreci boyunca, adaylar kendilerini tanıttıkları videolarını kaydetmiş, bilgisayarlarının başından kalkmadan uygun iş profillerini belirlemek için testlerini tamamlamış ve işe alım görüşmelerini bile Yüzyüzeyiz.biz akıllı işe alım platformu üzerinden online olarak canlı bağlantı ile gerçekleştirmiş. Ardından da Türkiye’de ilk defa, staj için uygun bulunan adaylar, onboarding adı verilen işe başlatma süreci ile tanışmış. Bu süreçte her aday kendisine özel hazırlanan web sitesinden, stajı hakkındaki tüm bilgilere ulaşıp tamamlaması gerek işleri ve görevleri takip etmiş ve başarılı bir staj geçirmek için gerekli tüm deneyimleri tamamladıkça da rozetler kazanmış. Mobil cihazlardan da erişilebilen kişiye özel konsolda; izlenmesi gereken videolar, okunması veya yüklenmesi gereken dokümanlar, tamamlanması gereken e-eğitim, işler, deneyimler gibi birçok başlık bulunuyormuş.

Uygulama Elba isimli bir şirket tarafından geliştirilmiş. TÜBİTAK destekli ODTÜ teknokentte hayata geçirilen bi yazılım. Teknolojik olarak şahane, fikir olarak mükemmel. Ama böyle bir şey yapılması doğru mu sorusunu masaya yatırmak istiyorum…

İş sizin gamification yapmanız gereken bir şey mi? Angry Birds modeli rozetler kazanmanız gereken bir süreç mi? Bir kişiyi işe alırken neden sadece CV’siyle değerlendirmiyoruz? Çünkü o kişinin sizde geçirmesini istediğiniz uzun bir süreç var. Oturup kalkmayı biliyor mu, insani ilişkileri nasıl, hayata karşı duruşu ne yönde gelişmiş gibi şeyleri öğrenebilmeniz gerekiyor. Kameranın önünde bu kişinin kendine güvenini, çevresiyle ilişkilerini değerlendirmek o kadar kolay mı? Teknolojik olarak mükemmel bir sistem kurmanız bunu önünüze gelen her alanda uygulamanızı mümkün kılar mı? İnsani olarak bir insanı soğuk kameralar ve birilerinin hazırladığı testlerle çözebilir misiniz?

Eğer evinden çalışacak insanlar seçiyorsanız bu işin altına imzamı atarım. Ama sosyal ortalar için bildiğimiz iş yaşamı kurallarını kapsamıyor bu. Denizbank bir ilki hayata geçirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyor ve bunu yapan firmayla birlikte basın bülteni çıkıyor. Ama umarım bunun gelişimi ve olası başarısızlıkları konusunda da bizi bilgilendirir.

Ki ben böylesi bir bilgilendirmeyi çok olası görmüyorum.