BTK’nın bu hafta içinde yayımladığı illere göre internet raporunu sizler için Türkiye sathında incelemiştim. Şimdi sıra geldi raporun iller bazında detaylarını çıkarmaya. Bunlara bakınca aslında internetin Türkiye’de nasıl ve ne için kullanıldığını, internetin ve telefonun hangi ilimizde ne amaçlarla kullanıldığını görebiliyorsunuz. Veri haberciliğine tam gaz devam edelim… TKNLJ formatında:

  • Kişi başı sabit telefon hizmetlerinin konuşma amaçlı en çok kullanıldığı iller, ekonomik olarak gelişmiş olanlar, en az kullanıldığı iller ise göreli olarak en az gelişmiş olanlar. Kişi başına düşen sabit telefonun artması neredeyse bir gelişmişlik göstergesi
  • Kişi başı sabit telefonun en çok kullanıldığı iller sırasıyla İstanbul, Yalova, Ankara ve Çanakkale. Bu illerde her 100 kişiye yüzde 20’nin üstünde sabit telefon kullanımı var. En az kullanıldığı iller ise en düşükten yukarı doğru sırasıyla Van, Ağrı, Hakkari ve Muş… Bu illerde 100 kişi için 2-3 kişilik sabit telefon kullanımı mevcut.
  • Paul Doany’nin gazetelere yansıyan ucuz internet yerine ucuz telefon hizmetleri yaratması belki daha etkin bir pazarlama çalışması olabilir. Sonuçta sıklıkla muhabbet ettikleri yüksek ekonomi müdürleri, sıkça verileri incelediğinden mutlaka bunlardan bahsedecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.