İstanbul’dan bakınca teknoloji nasıl gelişti?

İstanbul Trafik GörseliBiraz iller bazında neler olup bittiğini inceleyelim: Önce elbette İstanbul’dan başlamak gerekiyor.

İstanbul nüfusu geçtiğimiz 5 yıl içinde resmi rakamlara göre yüzde 11’e yakın arttı. Resmi rakamlar derken nüfus 14,6 görünüyor bu yüzden vurgulamak zorunda hissettim kendimi. Yani bugün İstanbul’da 20 milyon kişi oturuyor dersek hangi İstanbullu buna karşı çıkabilir ki?

Aynı dönemde sabit hat sayısı yüzde 20 azaldı. Ki baktığımızda ülkemizin en az azalan şehirlerinden birinin İstanbul olduğunu söylemekte fayda var.

Aynı dönemde İstanbul’da mobil kullaıncıların sayısı yüzde 27 civarında arttı. Bu arada resmi rakamlar üstünden gittiğimiz için karşımıza enteresan bir veri çıkıyor: İstanbul’da her yüz kişiye 134 telefon hattı düşüyor. Bunu gözden kaçırmamak lazım.

2G abone sayısı İstanbul özelinde yüzde 60 düşmüş. 3G telefonların sayısı ise 2,96 katına çıkmış. Bu da İstanbul’da yapılan mobil altyapı yatırımlarının bir sonucu olsa gerek. Türkiye’nin yüzde 26,4 mobil hattına sahip şehrinin ne olmasını bekliyordunuz ki?

İstanbul’da genişbant internet sayısı 2 katına çıkmış 5 yılda. Bu bakış açısıyla fiber kullanıcılarının sayısı neredeyse 6 katına çıkmış ama neye yarar? 580 bin fiber kullanıcısından sözediyoruz. Tüm Türkiye’nin yüzde 11,8’i…

ADSL İstanbul’da gözden son derece düşmüş durumda. Her şey böyle uzaya giderken ADSL ve benzeri XDSL hizmetlerinin artışı yüzde 3’te kalmış. ADSL ölmüş, ağlayanı yok.