İstenmeyen SMS’leri engellemek istemeyen devlet

sms-text-messagingDevlet yaptığı her iyi iş için en az beş tane olumsuz şey yapmaya mecbur hissediyor kendini…

Elektronik ticaret kanunu çıkardı. Dedi ki şirketler kullanıcılar onay vermediği sürece SMS veya elektronik posta atamaz, hatta telefonla da arayamaz dedi. Harka bir işti. Belki cep telefonu ve internetin kapımızı çaldığı günden bu yana aldığı en somut karardı devletimizin. Vatandaşını hiç bu kadar korumamıştı. Çok sevindik ve sevdik bu kararı.

Fakat sonra ortaya çıktı ki aslında devletimiz yapıyormuş gibi görünmek için bu kanunu çıkarmış. Olayın BTK yanı tıkır tıkır çalışıyor. Eğer operaörlerden istenmeyen bir SMS gelirse onlar hemen devreye giriyorlar. Ancak geri kalan bütün dünyadan SMS gelirse o zaman yandınız çünkü işiniz Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na düşüyor.

İnternet sitesinde daha önce belirtildiği gibi bana yardımcı olabilecek bir link arama çabalarım başarısız olunca sitelerindeki çağrı merkezi numarasını aradım. Derdimi uzun süre dinleyen memure bana konuyla kendilerinin ilgilenmediğini, 175 nolu tüketici hattını aramam gerektiğini söyledi. Tamam dedim. Tüketici hattını aradım.

Bu hattaki bayan ise bu konuda yapılacak tek şeyin bir dilekçeyle bakanlığa başvurmak olduğunu söyledi. Beni olur olmaz saatlerde arayan ve SMS atam kurumlar için nasıl ve neyle dilekçe yazayım? Bunun elektronik bir yönteminin olup olmadığını sordum. Bu konuda bir internet adresi hazırlanmış ama henüz linki yokmuş… Ne demekse artık bu… Belki İstanbul merkezlerini ararsam bir sonuç alabileceğimi söylediler. Aradım tabii ki çok ama çok meşgul…

Devlet yaptığı bu işle şirketlere şu mesajı veriyor:

Ya size karşı hareket çekmiş gibi görüdük ama merak etmeyin. Aslında olay o değil. Kim sizin gibi gecenin bir yarısı arayan ya da SMS atan biri için dilekçe yazar ve bizzat evinden çıkarak o tüketiciyle ilgili birimi bulup oraya şikayet vermek ister…Atın kardeşim istediğinizi atın!..

Tebrikler devletim…