Kadın polis müdürüne facebook cezası

Eğer polisseniz, veya daha geniş kitlesel tanhımıyla devlet memuruysanız bir bayşka kamu görevlisine hakaret edemiyorsunuz. Eğer görüşlerinizi Facebook üstündeki arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsanız ya memurluğu bırakmalı, ya da hakaretten uzak durmalısınız.

Sabah gazetesi haberine göre Ağrı Emniyet Müdürlüğü’nde görevliyken, Başbakan Erdoğan’ın photoshoplu fotoğrafını arkadaşlarıyla Facebook‘ta paylaşan Emniyet Amiri Gülsüm Gültepe’ye 10 ay kıdem durdurma cezası verildi. Danıştay o kadar olmaz diyerek cezayı 4 aya indirdi.  Gülsüm Gültepe, 2010’da Ağrı Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube Müdürlüğü’nde “Emniyet Amiri” olarak görev yapıyordu. 6-7 Mayıs 2010 tarihlerinde, sosyal paylaşım sitesi “Facebook“taki bir grupta, Başbakan Erdoğan’ı Hintli görünümünde gösteren ve altında olumsuz ifadeler yazılan photoshoplu bir fotoğraf yer aldı.

Kim tarafından yüklendiği belirlenemeyen fotoğrafı, Emniyet Amiri Gültepe de kendi profil sayfasında paylaştı. Bazı meslektaşları, Gültepe hakkında İçişleri Bakanlığı’na ihbarda bulundu.  Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı, Gültepe hakkında ‘devlet büyüklerine hakaret’ suçundan adli soruşturma başlattı. Bakanlık müfettişleri de Gültepe’nin ifadesini aldı. Emniyet Amiri, “Fotoğrafı ilginç bulduğum için paylaştım. Kesinlikle alay ya da hakaret etmek gibi bir düşünce içine girmedim” diyerek kendisini savundu. Ancak müfettişler, inceleme sonucu hazırladıkları raporda Gülsüm Gültepe’ye 2 yıl kıdem durdurma cezası verilmesini istedi.

Bakanlık da Gülsüm Gültepe’ye 10 ay kıdem durdurma cezası verdi. Gültepe’nin iki kez başvuruda bulunduğu Danıştay Gültepe’ye ceza verilmesinin doğru ancak cezanın yüksek olduğu kanaatine vararak süreyi ilkinde 6, ikincisinde 4 aya indirdi. Bu süreçte Gültepe, Ağrı’dan Zonguldak Emniyet Müdürlüğü’ne tayin oldu. Halen emniyet amiri olan Gülsüm Gültepe’nin aldığı ceza, bir üst mevki olan 4. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi etmeye hak kazandığında uygulanacak. Gülsüm Gültepe, ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan Ağrı l’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nde de 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.  Gülsüm Gültepe hakkında Ağrı Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevliyken, arkadaşlarının ihbarda bulunması sonucu soruşturma başlatıldı.

Yazıdan alınacak ders:

1. Başbakana hakaret etmeyin, değil hakaret yakınından bile geçmeyin

2. Facebook’ta çalışma arkadaşlarınızı arkadaş olarak eklemeyin. Müdürseniz, hele hele devlet memuruysanız hatta onları engelleyici tedbirler alın. Hangi şerefsiz arkadaşını böylesine gammazlar?

3. Facebook özel alan mı genel alan mı artık ülkemizde bir içtihat oluşsun. Benim işimle alakam facebook sayfalarına girdiğim zaman biter mi bitmez mi buna bakılsın