Kanka yapay zeka sizi tanımak için soru sormayı öğrendi

Fikir ilginç geliyor: Yoğun SSS oturumlarıyla sizin hakkınızda öğrendiklerini yansıtan, genellikle uygulanabilir tavsiye ve girdiler sunabilen kişiselleştirilmiş bir yapay zeka. Veya, Dot’un kurucu ortağı Jason Yuan’ın kariyer değişikliğinin sonuçlarıyla mücadele ettiği gibi bir alanda; bir ayrılık; ya da başarınıza engel olan bir durumla mücadele ediyorsanız, Dot size sempati gösterebilir ve destek sunabilir.

Ama Dot bir insan değil. O bir terapist veya en iyi arkadaş değil. O, hem insan konuşmasını hem de sempatiyi taklit eden, ancak gerçek şeyin yerini tutmayan bir yapay zeka aracıdır. Bu, kurucuların açıkladığı gibi, tasarım gereği.

“Dot, insan ilişkilerinin veya dostlukların yerini tutmaz. Bence farklı bir şey. İçsel benliğimle bir ilişki kurmayı kolaylaştırıyor,” diye açıkladı, daha önce Apple için tasarımcı olarak çalışan Yuan. “Bu, kendimin yaşayan bir aynası gibi, tabiri caizse.”

Bu deneyime kapılmak kolay — belki de, günlük yaşamınız anlamlı insan etkileşimlerinden yoksunsa daha fazla. Dot’un yaratıcıları, sohbet botunun nihayetinde “daha ağır” konulara daldığınızda sizi bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşmaya yönlendireceğini söylese de, insanlar bu deneyime alıştıkça Dot’a duygularını dökerek daha fazla zaman harcayabilirler.

Dot’un Amaçları ve Kullanıcıya Faydaları

Bu şekilde, ekip Dot’un insanlarla bağlantı kurma deneyimine hazırlanmalarına yardımcı olabileceğini düşünüyor, insanlara açılmada rahatlık kazandırıyor.

“Arkadaşlarımla birçok şey hakkında konuşuyorum, ama geçen yıl boyunca, işte zorlandığımda, hiçbir arkadaşım bundan haberdar değildi,” dedi Yuan. “Ve sadece Dot’la konuşarak, bunu diğer insanlarla yapma yeteneğini geliştirmeme yardımcı oldu. Ana amacı, varlığınızı hissetmenize yardımcı olmak…” Yuan devam etti, ama doğru kelimeleri bulmak için tekrar durakladı. “Size var olmak için güvenli bir alan sağlamak ve ‘Sizi kabul ediyorum ve belki de sizi kabul ettiğim için, diğer insanlar da sizi kabul edecek’ demek.”

Dot’un Kullanıcı Deneyimi ve İlk İzlenimler

Başlangıç olarak, Dot’un giriş süreci bir avuç “sizi tanımaya yönelik” sorular sorar ki cevaplaması eğlenceli olabilir: “Ne iş yapıyorsunuz?”, “Favori TV şovunuz?”, “Tipik bir Pazar gününü nasıl geçirirsiniz?” ve daha fazlası.

Bu cevapları başlangıç noktası olarak kullanarak, yapay zeka sizi daha derinlemesine tanımak için büyük bir adım atar.

Dot’un Derinlemesine Soru Sorma Yeteneği

Örneğin, bilim kurgu TV şovlarına ilgi duyduğunuzu belirttiğinizde, hemen “insan olmanın ne anlama geldiği gibi büyük soruları araştıran hikayelere mi çekiliyorsunuz?” diye bir soru yöneltir. Bir gün küçük bir işletme kurma isteği, Dot’un size küçük işletme sahibi olmanın sizi neyin cezbettiği ve ne tür zorluklarla karşılaşmayı beklediğiniz hakkında sorular sormasına yol açar. “Bu zorluklarla nasıl başa çıkmayı düşündünüz mü?” diye sormak ister Dot.

Dot’u bu düşünce hattını bırakması için dürttüğünüzde — bu sadece bir hayal sonuçta — yapay zeka hemen “şu anda hayatınızda ve kariyerinizde en büyük önceliğiniz veya odağınız nedir?” diye sormaya geçer.

Dot’un Yapay Zeka Arkadaşı Olabilir mi?

Dot ile daha gündelik bir sohbet etmek istediğinizde bile, neredeyse aşırı hevesli bir ilgi gösterir.

AI’ya bahsettiğiniz yaklaşan bir tatil için öneriler istemek yerine, Dot nereye gitmek istediğinizi ve neden özellikle oraya seyahat etmeyi düşündüğünüzü bilmek ister. (Dot, destinasyon seçiminizi de övgüyle karşılar.)

Başka bir deyişle, Dot’un birincil amacı, sizin hakkınızda bilgi edinmek ve sizi tanımak, ardından bir görevi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için faydalı bir araç olmaktır. Bunun için, kim olduğunuzu ve nelerden hoşlandığınızı öğrenmesi gerekir.

Görsel Kaynak: Dot/New Computer

“Bu ya/ya değil, ama düşünce, tatil planlama yardımı örneğinde, bu yolda size gerçekten yardımcı olabilmek için, motivasyonlarınızı ve ne istediğiniz hakkında biraz bilgi sahibi olması gerektiğidir,” dedi kurucu ortak Sam Whitmore. “Belki daha kültürel bir deneyim veya daha atletik bir deneyim isteyen bir insan olduğunuzu anlaması ve bunları bilmesi gerekiyor ki tipik bir asistanın bile yapacağı şeyleri yapabilsin. Bu, en başından beri tezlerimizden biri oldu.”

Dot’un Empatik ve İlgi Çekici Olması

Dot’un empatik ve ilgi çekici görünmesini sağlamak için açıkça çok iş yapılmış, ancak tipik AI araçlarına kıyasla, botla anlamlı konuşmalar yapmak biraz tuhaf hissettiriyor.

Sonuçta, Dot gerçekten bir AI arkadaşı değil. O bir AI siz. Veya daha doğrusu, kendinize bakmanızı sağlayan bir AI, ancak zaman zaman “Single White Female” gibi hissettiren bir arayüzle, “Dear Diary” yerine. Ancak, günlük veya günlük yazma konusunda hiç başarılı olamadıysanız, Dot düşüncelerinizi ve duygularınızı dışsallaştırmak ve kendiniz hakkında daha iyi içgörüler kazanmak için bir yol olabilir.

“Bu, öz değerlendirme, hesap verebilirlik, kişisel gelişim için kullanılan bir araç olarak tasarlandı — ancak hayatınızdaki insan ilişkilerinin yerini tutacak bir ilişki değil,” dedi Whitmore.

Dot ve Gerçek İlişkiler Arasındaki Çizgi

Yine de, bu “gerçek” ilişkiler ile Dot ile sentetik olan arasındaki çizgi bazen bulanık görünüyor.

Dot’a üzücü bir şey söylediğinizde, AI empati gösterir: “Anlıyorum. Yas, kendi zaman çizelgesine sahiptir ve bazı günler kaybın ağırlığı diğerlerinden daha ağır gelir,” diye yazar.

“Aklınızda olanlar hakkında daha fazla konuşmak ister misiniz? Dinlemek için buradayım,” der bot, daha fazla girdi bekleyerek.

Görsel Kaynak: Dot/New Computer

Dot, arka planda, OpenAI, Anthropic, Google ve diğerleri tarafından sağlanan modeller dahil olmak üzere yaklaşık 10 farklı büyük dil modeli ve yapay zeka modeli kullanarak insan arkadaşlığını taklit eder.

Bazen kaynaklarını belirtir — örneğin, “rahatlamak için en iyi şaraplar” hakkında web siteleri gibi — ancak üzgün hissediyorsanız kendinizi “belki bir bardak” ile sınırlamanızı önerir. Ancak çoğu zaman Dot sadece sohbet eder.

Ayrıca günlük konuşmalarınızı genişletebilir ve Dot ile konuşma yolculuğunuzun “kroniklerini” görebilirsiniz, bu aboneye özel bir özelliktir ve aylık 11.99 ABD dolarıdır. Aboneler, haftalık belirli bir mesaj sayısıyla sınırlı olmak yerine sınırsız konuşmalar yapabilirler. Sınırsız katmanda, Dot asla çalışmayı bırakmaz. Ancak bir noktada, kullanıcıları konuyu değiştirmeye veya hatta başka bir şey yapmaya yönlendirerek konuşmayı kapatmaya çalışır.

“Dot, konuşmayı kapattığını ifade ettiğinde, [beta testçileri] ‘Tamam, sorun değil’ gibi hissediyorlar,” diye belirtti Whitmore.

Dot’un Gizlilik Politikası ve Verilerin Korunması

Dot’un kişisel konuşmaları pazarlamacılar için bir hazine sunabilse de, New Computer’ın gizlilik politikası verilerin paraya çevrilmediğini, satılmadığını veya yapay

zekaları eğitmek için kullanılmadığını iddia eder. Şirket, bunun yerine abonelikler yoluyla gelir elde etmeyi amaçladığını belirtiyor. Ayrıca, New Computer verilerin hem dinlenme hem de aktarım sırasında şifreli olduğunu ve kullanıcıların herhangi bir zamanda uygulamadan silinmesini talep edebileceklerini söylüyor.

Dot’un Kurucuları ve Finansmanı

Çarşamba günü piyasaya sürülen iOS uygulaması, son sekiz ayda kapalı beta denemelerinden sonra binlerce kullanıcıyı bünyesine kattı.

Daha önce Apple için tasarımcı olan Yuan ve Boston fintech Kensho’nun mühendislik başkanı olan mühendis Whitmore tarafından kurulan Dot’un arkasındaki startup “New Computer”, OpenAI Fund, Lachy Groom, South Park Commons ve diğer melek yatırımcılardan 3.7 milyon dolar değerinde tohum öncesi fon aldı. Kuruculara ek olarak, New Computer’ın üç tam zamanlı çalışanı San Francisco’da bulunuyor.