Hukuk üretken yapay zeka ile uçuşa geçecek

Wordsmith, İskoçya’nın yeni kurulmuş bir hukuk teknolojisi girişimi. Şirket, iki tanınmış girişim sermayesi firmasının desteğini çekmeyi başardı. Girişim, şirket içi hukuk ekipleri ve hukuk firmalarına, şirketin diğer çalışanlarına yardımcı olabilecek şekilde yapılandırılabilen bir yapay zeka platformu sunmayı hedefliyor. Bu sayede, şirket içindeki herkes, sözleşmeleri incelemek ve belgelerle ilgili belirli soruları yanıtlamak gibi hukuki görevlerde yapay zekadan yardım isteyebilir.

Bu kadar genç bir İskoç girişimin, Facebook, Slack, Sonos, Airbnb, Stripe ve Snap gibi firmalara yatırım yapan iki VC firmasının desteğini alması, sadece Wordsmith’in erken vaatlerini değil, aynı zamanda kurucularının yetkinliklerini de gösteriyor.

Hukuk teknolojisi alanı şu sıralar çok popüler. Son altı ayda ABD’deki Harvey AI ve İngiltere’deki Luminance gibi birçok “avukatlar için yardımcı pilot” ortaya çıktı. İngiltere, Kanada ve İsveç’teki AI şirketleri makul tohum ve Seri A turları topladı.

Bu şirketler, çeşitli açılardan ve bölgesel odak noktalarından hukuk sektörüne hitap ediyor, ancak hepsinin ortak bir noktası var: Hepsi üretken yapay zeka rüzgarıyla ilerliyor.

Diğer evrak yoğun sektörlerde olduğu gibi, hukukçular da tekrarlayan, emek yoğun işleri otomatikleştirmenin yollarını arıyor. Böylece daha stratejik görevlere odaklanabiliyorlar. İşte burada Wordsmith devreye giriyor ve “döngüde avukat” (lawyer-in-the-loop) üretken yapay zeka platformu sunuyor.

Wordsmith şirket içindeki çalışanlara yönelik olup, hukuk ekiplerinin platformu tüm veri kaynaklarına bağlayarak yapılandırmasını sağlıyor. Avukatlar gerektiğinde hala erişilebilir durumda.

Wordsmith, OpenAI’nin GPT-4 ve Anthropic’in Claude gibi temel büyük dil modellerinin bir kombinasyonunu kullanıyor.