Kapsama haritası Osmanlı haritasından büyük şirket

Globalstar Yönetim Kurulu Başkanı Özçelik, yeni eklenen Afrika ve Doğu Avrupa’daki 16 ülke ile birlikte ses ve data hizmeti verdikleri ülke sayısının 30’a yükseldiğini belirterek, “Baktık ki aşağıda çok kavga var Türklerde imparator kurmaya meraklı biz de uyduyla, uzayda havada imparatorluk kurduk. Kapsama alanımız Osmanlı haritasından bile büyük” dedi. İkinci jenerasyon olan 24 tane yeni uyduyu uzaya fırlattıklarını belirten Özçelik, bunlardan ilk 6’sının 2010’da ikinci 6’sının ise Mayıs 18’de fırlatılacağını söyleyerek, yeni nesil uyduların kendi istasyonlarına entegre olması için 4-7 milyon dolarlık yatırım yapılacağını kaydetti.

Özçelik bugüne kadar Türkiye haricinde Ortadoğu’da 13 ülkeye ses ve data hizmeti götürdüklerini, yeni eklenen Afrika ve Doğu Avrupa’daki 16 ülke ile birlikte hizmet verdikleri ülke sayısını 30’a yükselttiklerini söyledi. Özçelik, ayrıca bu ülkeler dışında Hazar Denizi etrafında kalan 5 ülkeye de data hizmeti verdiklerini belirtti. Yeni eklenen ülkelerle birlikte aynı anda dünya üzerinde 30 ülkeye hizmet veren bir milli şirket konumuna geldiklerini vurgulayan Özçelik, “Türkiye haricinde 35 ülkeye ses ve data hizmeti veriyor olmamız ülke ekonomisi açısından son derece önemli. Yaptığımız ses ihracatı ile ülkemize önemli ölçüde döviz girdisi sağlıyoruz” dedi.

Özçelik, “Biz aramızda bazen şakalaşıyoruz, ‘Türklerin son imparatorluğunu uzayda kurduk’ diye. Baktık ki aşağıda çok kavga var Türklerde imparator kurmaya meraklı bizde uyduyla, uzayda havada imparatorluk kurduk. Çünkü Atatürk ‘istikbal göklerdedir’ dedi. Bizim çekim alanımız Osmanlı İmparatorluğundan daha büyük bir alana yayılıyor. Harp yok, darp yok” diye konuştu.

Bu yılki en önemli hedeflerinden bir tanesinin yerli üretim yapmak olduğunu söyleyen Özçelik, bunun için çalışmalara yılın başında başladıklarını kaydetti. 40 kişilik çok iyi bir ekiple çalıştıklarını belirten Özçelik, Amerika’da, Fransa’da bir arıza olduğu zaman Türkiye’deki ekipten destek alındığını kaydetti. Dünyada şu anda 27 tane Globalstar istasyonu olduğunu bunların sayısının yılsonunda 30’a ulaşacağını söyleyen Özçelik, “30 istasyonun tamamının bütün arıza ve bakımlarına hizmet vermek üzere Türkiye’de bir seyyar ekip oluşturuyoruz. Bu ekip aynı zamanda bu yılın başından itibaren de yerli cihaz üretmek için kolları sıvadı. İlk etapta 3 tane araç takip cihazı üretiliyor. 2012’nin başında bunların seri üretimine başlayacağız” diye konuştu.

Özçelik, “Globalstar telefon sistemi havadan yasal olmayan yöntemlerle dinlenemeyen tek uydu telefonu olma özelliğini yeni nesil uydularıyla da sürdürecek. Ayrıca alçak yörünge uyduları, dünya çevresini yaklaşık 4 saatte turladığı için konuşmayı havadan yakalamak neredeyse imkansızlaşıyor. Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna geçmeleri ise 1.2 dakika. Bunun yanı sıra bir görüşme esnasında konuşma yapan uydular sürekli ve defalarca değiştiği için çeşitli yasa dışı cihazlar kullanılarak görüşmenin havada yakalanması imkansızlaşıyor” ifadelerini kullandı.