Karayiplerde teknoloji detoksu

Detoks, kelime anlamıyla zararlı maddelerden arınmak için gösterilen çabaya deniyor. Genellikle vücuda zararlı şeyler alınan belli periyodların ardından kötü maddelerin atılabilmesi için belli bir dönem zararlı maddelerden uzakta onların etkisini azaltacak özel yiyecek ve içeceklere maruz bırakılıyorlar.

Bu detoks sürecinin bir benzeri teknoloji alanında gerçekleştirildi. Karayiplerin cennet takım adalarından olan St. Vincent and the Grenadines, turistleri buraya gelerek teknoloji detoksuna girmeye çağırdı. Turistler için bir kamp paketi hazırlayan ada sakinleri, teknolojiyle ilgili tüm gelişmeleri insanların hayatından çıkaracak bir tatili nasıl gerçekleştirebileceklerine yönelik de bir rehberlik kitabı hayata geçirdi.

32 küçük adacıktan oluşan bu bölgede hayata geçirilen tatil paketi 9 gün sürüyor. Oldukça lüks bir ortamdaki tatilin bedeli de 3 bin 800 dolar. İsteyenlere televizyondan internete kadar birçok teknolojik hizmet sunulsa da tatil paketini hazırlayanlar, teknolojiden uzak birkaç günün insanı rahatlatacağını, dünyayla olan ilişkilerini yeniden düzenleyeceğini, insanların sosyal yeteneklerini artıracağını belirtiyor.

Tamamen teknolojiden uzak tasarlanan otellere, o bölgede uzaydakilere atfen kara delik otelleri adı veriliyor.