life3G ve benzeri ihaleleri Türkiye kadar geç yapan hangi ülke var derken karşımıza Rusya’nın neredeyse el koymak üzere olduğu, enflasyonla halkı darmadağın ve insanların sokağa çıkmaya korktuğu Ukrayna çıktı karşımıza. Ukrayna 24 Şubat gününde UMTS 3G ihalesine çıktı.

Ukrayna’da Türkiye’yi temsil eden Turkcell’i Life’ı aynı Türkiye’de oduğu gibi en avantajlı bant genişliklerini kaptı. 118,4 milyon dolara malolan yüksek kaliteli frekans ihalesini takiben diğer frekanslar 95,6 milyon dolara MTS’e ve 95,07’ye Kyivstar tarafından alındı.Lisanslar 15 yıllığına alındı.

Evet geç kalındı orada ihale dağıtmak için. Ama onların bahanesi var: Ülkede yabancı askerler var ve ülkenin yarısı ülkeyi başka birilerine verelim diye bağırıp duruyor.Bu koşullarda bırakın ihalenin yapılmasını, ihalenin fikri bile çok enteresan.

Allah korusun biz bu noktada olsak neler yapardık hiç bilmiyorum. Fıstık gibi ülkede herkesin tamam dediği 4G ihalesini yapmak için 40 dereden su getiriyoruz. Bakanından başbakanına herkesin yapılsın dediği ihale için hala birilerinin keyfini bekler durumdayız.

Son olarak oradaki şartlara rağmen ihaleye katılarak ciddi yatırım yapan başta Turkcell olmak üzere tüm şirketlere teknolojiye olan katkıları için tüm dünya olarak teşekkür etmemiz, onları ayakta alkışlamamız gerekiyor. Lütfen içinde bulunan durumu dikkatlerinizden kaçırmayın, Türkiye’de yapılmayan şeylerin o ülkede nelere rağmen yapıldığını görün…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.