Çin’de açılan fabrikaların zorlu iş koşulları çalışanları intihara sürüklüyor. iPhone ve iPad’leri üreten Foxconn, buna çözüm olarak çalışanlarına intihar etmeyecekleri sözü veren sözleşmeler imzalatmaya başladı

Tüm dünyada kullanıcıların yüksek beğenisini kazanan birçok teknoloji ürününün arkasında Çinli işçilerin ucuz emek gücü yatıyor. Özellikle ürün lansmanlarında çok çalışan işçilerde psikolojik bozukluklar görülmeye başlanıyor. Bu rahatsızlıklar intihara kadar varabilen sonuçlar doğuyor.

DailyMail gazetesinin haberine göre Apple ürünlerinin hayata geçirildiği Foxconn fabrikalarında son 16 ayda 14 işçi intihar etti. Bir o kadarı yakınları tarafından kurtarıldı veya girişimi başarısız oldu. İntiphar vakalarının hızlı artması yetkilileri harekete geçirse de ilk alınan önlem, işçilere kendilerini öldürmeyeceklerini taahhüt eden bir sözleşme imzalatmak oldu. Eğer işçiler verdikleri intihar etmeme sözüne uymazlarsa aileleri fabrikaya dava açamayacak.

Çin’deki fabrikalarda yaşanan çalışma koşulları üstüne yapılan araştırmada korkunç sonuçlar ortaya çıktı:

  • Fabrikalarda ürün lansmanı gibi yoğun dönemlerde işçiler iki haftada sadece bir gün işe gelmiyor.
  • Çalışma performansı düşük ya da hata yapan işçiler arkadaşlarının karşısına çıkarılarak aşağılanıyor
  • 12 saatlik mesailer boyunca konuşmak kesinlikle yasak
  • Bazı çalışanlar ailelerini yılda sadece bir kez görebiliyor

Foxconn yetkilileri fazladan yapılan çalışmaların tamamının gönüllülük prensibine dayandığını belirtti. İsmini vermek istemeyen bazı yetkililer, intihar eylemlerinin ailelerinin tazminat almasını sağlamak için işçiler tarafından mantıklı bir seçim olarak yapıldığını iddia etti.

2 YORUMLAR

  1. Cevap alamadığın sorular nedir sayın yazar? İnternet özgürlük ama hiçbir özgürlük sınırsız değildir.Öyle ise ne yani hakaret iftira sövme serbest mi olsun diyorsun? Diğer yandan filtrelenen içeriklerin hemen hepsi normalde de suç. Belki üzerinde tartışılabilecek tek suç konusu müstehcenlik konusu olabilir o da çocukların ulaşımına kolaylık sağlamıyorsa yani üyelik vs sistemiyle girldikten sonra serbest. TİB tarafından erişimi engellenmiş sitelere zaten dns değişikliğiyle girilebiliyor.Yani profesyönelleri zaten kimse engelleyemiyorken isteğe bağlı bir filtrenin olma özgürlüğüne neden karşı çıkıyuorsun senin pornoya ulaşma özgürlüğün kadar ulaşmamamk isteyenlerin de özgürlüğü yok mu? Güya özgürlükçü takılıyorsunuz. dileyen güvenli internet hizmeti alır dileyen de şu an olduğu gibi standart internette devam eder sizi bu kadar geren nedir?

    • Evet kimi hızlı idrak özürlüler kavrayamıyor sayın okur. eğer yazılan yazıları okur ve biraz yutkunur ne demek istiyor diye düşünürsen filtrelemeye karşı olunmadığını, filtreleme şekline karşı olduğumuzu görürsün. Bunu filtreleyen insanların yetisini, çocuk filtresini bir seferde bütün aileye kastırmayı eleştiriyoruz biz. Sen diz kayağından tahrik oluyor olabilirsin. Belki bu seni şaşırtacak ama bu ülkede muz kabuğundan tahrik olmayan insanlar da var. Güvenli (!) internet gelsin ama o internetin içinde benim sitemin olayacağı garantisini, hangi şartlarla gireceği garantisini, girerse içinden nasıl çakacağımın yöntemlerini versin diyoruz. Eğer okuma konusunda sıkıntılarımız olmazsa DNS değiştirerek girme olayının yasaklandığını görürsün. Eğer bu kadar sıkılıyorsan normal insanların yaşadığından o zaman sen DNS değiştir İran üzerinden internete gir, ben DNS değiştirerek normal internet kullanmak zorunda değilim.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.