Kendimi öldürmeyeceğimi beyan ve taahhüt ederim

Çin’de açılan fabrikaların zorlu iş koşulları çalışanları intihara sürüklüyor. iPhone ve iPad’leri üreten Foxconn, buna çözüm olarak çalışanlarına intihar etmeyecekleri sözü veren sözleşmeler imzalatmaya başladı

Tüm dünyada kullanıcıların yüksek beğenisini kazanan birçok teknoloji ürününün arkasında Çinli işçilerin ucuz emek gücü yatıyor. Özellikle ürün lansmanlarında çok çalışan işçilerde psikolojik bozukluklar görülmeye başlanıyor. Bu rahatsızlıklar intihara kadar varabilen sonuçlar doğuyor.

DailyMail gazetesinin haberine göre Apple ürünlerinin hayata geçirildiği Foxconn fabrikalarında son 16 ayda 14 işçi intihar etti. Bir o kadarı yakınları tarafından kurtarıldı veya girişimi başarısız oldu. İntiphar vakalarının hızlı artması yetkilileri harekete geçirse de ilk alınan önlem, işçilere kendilerini öldürmeyeceklerini taahhüt eden bir sözleşme imzalatmak oldu. Eğer işçiler verdikleri intihar etmeme sözüne uymazlarsa aileleri fabrikaya dava açamayacak.

Çin’deki fabrikalarda yaşanan çalışma koşulları üstüne yapılan araştırmada korkunç sonuçlar ortaya çıktı:

  • Fabrikalarda ürün lansmanı gibi yoğun dönemlerde işçiler iki haftada sadece bir gün işe gelmiyor.
  • Çalışma performansı düşük ya da hata yapan işçiler arkadaşlarının karşısına çıkarılarak aşağılanıyor
  • 12 saatlik mesailer boyunca konuşmak kesinlikle yasak
  • Bazı çalışanlar ailelerini yılda sadece bir kez görebiliyor

Foxconn yetkilileri fazladan yapılan çalışmaların tamamının gönüllülük prensibine dayandığını belirtti. İsmini vermek istemeyen bazı yetkililer, intihar eylemlerinin ailelerinin tazminat almasını sağlamak için işçiler tarafından mantıklı bir seçim olarak yapıldığını iddia etti.