Kimse “elma”dan ısırık alamadı

Son iki yıl içinde Apple’ın beklenin çok üstünde gerçekleşen tablet ve telefon başarısı, diğer donanım ve yazılım şirketlerini bu yoldan ilerlemeye itti. Google bunun için Android isminde bir işletim sistemine destek verirken Motorola’dan Asus’a, Blackberry’den Uzakdoğu’nun isimsiz markalarına kadar birçok şirket tablet üretimine gitti.

Hayata geçirilen her tabletin ama işletim sistemi, ama donanımsal olarak Apple ürünlerine karşı bir üstünlüğü bulunuyordu. Ama geçen aylar içinde Apple çıkan farklı cihazlar yüzünden Pazar payı düşmüş görünse de birbiri ardına çıkardığı ürünleri satmaya devam ediyor, satış ve gelir anlamında asla gerilemiyor.

İkinci çeyrekte satılan Apple’ın tablet işletim sistemi yüzde 61.3 olurken en büyük rakibi Google yüzde 30.1 oranında dağıtıldı. Aynı pazarda Microsoft 4.6 ve BlackBerry yüzde 3.3 oranında değer buldu.

Apple’ın kendi işletim sistemini kendi cihazlarıyla yoğurarak daha iyi bir tablet üretmesi fikrini taklit etmek isteyen Google, bu amaçla Türkiye’de Türk Telekom tarafından da satılan Motorola Xoom’un da içinde bulunduğu Motorola Mobile’ı satın aldı.

Microsoft, dünyanın en büyük donanım ekosistemine hitap ediyor olmasına rağmen tabletlere özel bir işletim sistemini hayata geçirmekte zorlandı. Windows Mobile da bu açığı kapatamadı. Windows 8 kod adlı işletim sisteminin mobil dünyada çok büyük bir fark yaratacağı ve yeni cihazların doğmasını sağlayacağı söylense de işletim sisteminin 2012 başına kadar piyasaya sürülmeyeceği söyleniyor.

Amazon’un Kindle ile başlattığı elektronik mürekkeple kitap okutma işi umut vaat etse de kısıtlı imkanlar sunan bir cihaz olduğu için bir iPad’in satışını engelleyebilecek bir yapı çizmiyor.

Türkiye’de bilindiği gibi Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Projesi’ni duyurdu. Bu proje kapsamında okullardaki tüm öğrencilere birer tablet bilgisayar dağıtılacağı söylendi. Başbakan Erdoğan bu bilgisayarı iPad benzeri bir cihaz olarak tanımladı.

Eğer proje gerçekleşirse 15 milyon adet tablet alımı/satımı gerçekleşeceğinden bu atılan adım tek seferde yapılmış en büyük tablet sevkiyatı olabilir. Bu hacimde üretime giren her şirket, dünyada tablet satışında lider konuma gelebilir.