Kıta Avrupası Apple’dan soğumaya başladı

Kıta Avrupası Apple’dan soğumaya başladı

Ekonomik krizin yaklaşması Avrupa halkını Apple’dan uzaklaştırırken, Google’ın Android’ine karşı net bir ısınma halk arasında gözlemleniyor. iPhone 4S’in lansmanından sonra A.B.D., İngiltere ve Avustralya gibi İngilizce ana dilli ülkelerde Apple pazar payını artırarak hükmünü sürdürürken kıta Avrupa’sı vatandaşları kemerleri sıkma telaşında iPhone gibi niş ürünlerden kaçınır oldular.

Kantar Worldpanel Comtech’in araştırma sonuçlarındaki son 12 haftalık piyasa verilerine göre, ortalığı kasıp kavuran iPhone 4S telaşını Avrupalılar, A.B.D. ve İngiltere halkı ile paylaşmadı. Google ise her yerdeki pazar payını ve artışını koruruken fiyat performans değerlendirmesinde Apple’ın Avrupa’da sınıfta kaldığı söylenebilir.

Son 12 haftalık bu verilere göre Apple’ın pazar payı A.B.D.’de yüzde 25’ten yüzde 36 seviyesine, İngiltere’de ise yüzde 21’den yüzde 31’e yükselmiş durumda. Ancak bu sevindirici tablodaki oklar globale ve kıta Avrupa’sına bakıldığında tersine dönmüş durumda. Fransa’da yüzde 29’dan yüzde 20’ye, Almanya’da yüzde 27’den yüzde 22’ye düşüş gösteren Apple’ın pazar payının İspanya ve İtalya’da da benzer doğrultuda olduğu göze çarpıyor. Avrupa’daki kemer sıkma politikaları yalnızca hükümetlerde değil halk arasında da gözlemlenirken ekonomik gerginlik döneminin Apple’ı ne kadar zorlayacağı tartışılır.

Euro bölgesindeki kriz gerginliğinin Ağustos’tan bu yana yatırım ve iş hayatının yanı sıra tüketici güvenilirliğini de etkilediği biliniyor.

Google’ın pazar payı ise tüm dünya piyasalarında yüzde 46 ile 61 arasında seyrediyor. Bu doğrultuda Samsung, Sony Ericsson, LG ve Motorola gibi şirketlerin sırtını Android’e yaslamasının oldukça akıllıca alınmış bir karar olduğu söylenebilir. Son 12 haftalık bu dönemde Android’in Almanya’daki akıllı telefonların yüzde 61’ini domine ettiği bilinirken, Samsung Galaxy S II’nin satışlarının tavan yapması ise Apple’ı düşündürtmeli.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş