Yandex geçtiğimiz günlerde Mehmet Ali Yalçındağ’ı yönetici olarak ekibin başına geçirdiğini duyurdu. Yalçındağ ismi benim için çok farklı anlamlara geliyor: Bakırköy’de evden en çok onun et pazarına ulaşmak için iznim olduğunu dışarıda tutarsanız kendisi uzun süre Aydın Doğan’ın damadı olması sebebiyle benim gibi Doğan Medya Grubu’na yıllarını vermiş gazetecilerin çok çekinerek yanından geçtiği biriydi. Politikada aktif, yayın grubunda aktifti.Milliyet gazetesini ilk kez internete sokmak istediğimizde belki de masasının üstüne ilk kez internet nedir ne değildir yazısını ben koymuştum.

Akşam gazetesinden Aylin Löle onunla çok samimi ve ilginç bir röportaj yapmış. Şimdiye kadar bu kadar açık ve samimi röportaj verdiğini görmemiştim. Sanırım röportajda da söymlediği şeyi uyğuluyor: Roma’da Romalı gibi davranmak… Röportajın içinden anahtar cümleleri paylaşmakta yarar var:

  • Google’la çok keyifli bir rekabetimizin olacağını düşünüyorum. Rekabeti yüksek sektörden geliyoruz. Rekabet, son kullanıcıya, daha kaliteli bir hizmet yelpazesi sunar. Google’ın, bundan sonra kafasını çevirip arkasına baktığında çok süratle ama arkadaşça koşan bir Yandex’i göreceğini söyleyebilirim.
  • Şöyle bir hesabım var. Türkiye’de hiçbir çaba sarf etmesek, ürünlerimizi tanıtmak veya pazarlamak için hiçbir aktivite yapmasak bile 3-5 yıl içinde yüzde 15-20 pazar payını alabileceğimizi düşünüyorum. Yandex insanların hayatını çok rahatlatan bir konuma geldi. Yeniliklere açık genç nüfusumuz var.
  • 22 yıldır işe her gün kravatlı ve takım elbiseli giderim. İlk kez 3 gündür kravat takmıyorum. Kanvas pantolon ve spor gömlek giyiyorum. Benim için sosyal medyada ‘O koyu renk takım elbiseli adam bu görevi nasıl yapacak?’ diye yazılmış. Yabancıların ‘Roma’da Romalı gibi davran’ sözünü de bilirim, genç arkadaşların kuşkuları olmasın, bildiklerimi uygulayacağım…
  • Yandex’in yaptığı bütün panoramik görüntüleri inceledim. Bir kere çok saygılılar, etik davranarak otobüs duraklarından veya sokaklardan görüntü verirken, kişilerin yüzlerini ve plakalarını bulanıklaştırıyorlar. Bireysel hassasiyetlere ehemmiyet verildi.
  • Eşimin, çocuklarımın, sekreterimin ve hatta şoförümün bile açılış sayfasını Yandex yaptım!
  • Yandex’in yöneticileri ile ilk kez 5 ay kadar önce Türkiye’ye geldiklerinde tanıştım. Yandex’in kurucusu Arkady ile sohbetlerimizde Türkiye’deki yatırım hedefleri çok heyecan vericiydi. Burada bir Türk şirketi olarak hizmet verme hedefleri, yerel davranıp yerel pazarları bilen isimlerle yola çıkma arzularıyla bana ilettikleri teklif, Rusça konuşulan ülkeler dışındaki faaliyete geçeceği ilk ülke olarak Türkiye’yi pilot bölge seçmeleri beni daha da heyecanlandırdı. Bu fikrimi önce ailemle paylaştım, iki oğlumun görüşlerine danıştım. Onların da heyecanımı paylaşması dönüm noktası oldu.
  • Yandex’in Yandex.Direct reklam yerleştirme sistemi Rusya pazarında lider. Türkiye’de de belirli bir pazar payına ulaştıktan sonra reklamcılık ürünlerimizi de hizmete sunacağız.
  • 3 yıl öncesine kadar teknoloji ürünleriyle ilişkim on-off’la sınırlıydı. Televizyon da olsa, cep telefonu da olsa sadece açıp, kapamaktan ibaretti. Çevremden ‘Bu telefon sana yakışıyor mu?’ diye eleştiriler alırdım. 3 yıl önce İPhone’a geçtim. Artık iPhone’un üzerindeki aklınıza gelebilecek her türlü aplikasyonu kullanabiliyorum. Üç senedir iyi bir kullanıcıyım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.