kim jongVatandaşlarına interneti yasaklayan, sosyal ağların kullanımını ise yabancılara mümkün kılan Kuzey Kore, tablet bilgisayarın ardından şimdi de akıllı telefon üretimine başladı. Kuzey Kore haber ajansları, hafta sonunda genç lider Kim’in fabrikaya yaptığı ziyaretin görüntülerini yayımladı. Telefon hakkında spesifik hiçbir bilgi bulunmazken, sadece kamera çözünürlüğünün ‘yüksek’ olduğu öne sürüldü.

Fabrika ziyaretinde çalışanlarla sohbet eden ve akıllı telefon projesi hakkındaki görüşlerini sunan Kim, ‘Arirang’ın insanlar tarafından büyük ilgi gördüğünü ve bundan memnuniyet duyduğunu’ belirtti. ‘Güvenlik özelliği yüksek ve Kuzey Kore standartlarına göre üretilen bir telefonun büyük önem taşıdığını’ ifade eden Kim, Kuzey Kore markasını taşıyacak telefonun ulusal gurur ve halka olan saygının göstergesi olacağını belirtti.

Telefonların en son teknolojiyle üretildiğine de dikkat çeken Kim, insanların Kuzey Kore teknolojisini seveceğine değinirken, özellikler kamera çözünürlüğünün yüksek olmasının önemli olacağını ifade etti. Kuzey Kore’nin bu ay başında görüntüleri ortaya çıkan 7 inç’lik ‘Samjiyon’ tablet bilgisayarı, internet bağlantı özelliği olmamasıyla mobil teknoloji tarihine geçmişti.

Gelelm “biz?” sorusuna… Biz şu anda Çin’de telefon ürettirip üstüne ismini yazan tuhaf ithalatçı firmalar statüsündeyiz. Okullara 12 milyon tablet ısmarlayıp kendi işletim sistemini ürettiremeyen, kendi teknolojik beslenme alanlarını kuramayan bir ülkeyiz. Bir tablet ihalesini yapmamız 5 ay sürüyor. Bir seferde üç yıllık tableti aynı anda satın alabiliyoruz.

Ama iş konuşmaya geldi mi Kuzey Kore’ye demediğimizi bırakmıyoruz. Biz tablet yapmayı da iyi biliriz…