Home MANŞET Korsana son diyenlerin korsanlık raporu

Korsana son diyenlerin korsanlık raporu

0
614

Korsana son kampanyası başladı. Gazeteler, internet sitelerinin tamamını korsan göstermeye çalışarak sanki kendileri tek bir ajans kaynağına abanıp aynı haberleri aynı başlıklarla yapmıyorlarmış gibi bildiri yayınlamışlar. 20 gazete bir araya gelerek yapmışlar araya Sözcü ve Aydınlık gibi gazeteleri katmayı bile düşünmemişler.

Haydi o zaman birilerinin ipliğini pazara çıkaralım.

Gazetelerde yaptığım kısa bir araştırmayla alıntıların genellikle “haberine göre” kalıbıyla çıktığını gördük. Bu anlamda tüm alıntılanan haberleri bulduğumu söyleyemem ama bulduklarımın hepsi bir yerden alıntılanmış haberlerdi, bunları deneme yanılma aradan rastgele seçme yöntemiyle  inceledim.

1 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında alıntılama yapan 1.124 yerel, 1.328 “İstanbul” gazetesi haberi var. İstanbul gazetesi dediğimize bakmayın bunların yüzde 99’u ulusal gazeteler… Ama yerellerin hepsi küçük gazeteler.

Haberlerin İstanul tarafı 143 bin sütun/santim çıkmış. Kabaca bir bakış açısıyla gazetelerin 52 santim 9 sütun olduğunu göz önünde bulundurursak Sadece İstanbul gazetelerinde 300 sayfanın üstünde korsan haber var. Bu haberlerin 183 tanesi birinci sayfadan anonslanmış. Milliyet 4 bin sütun/cm, Hürriyet 5 bin sütun/cm, Sabah 4 bin sütun/cm (ki bunun içinde neredeyse yarı yarıya Sabah New York Times var), HaberTürk 3.500 sütun/cm, Akşam 5 bin sütun/cm. En çok alıntılama yapan gazete 10 bin sütun/cm ile Birgün, onu Aydınlık takip ediyor.

Sadece büyük gazete sayfalarına ilan veren 20’li grubun “alıntıladığı” haberleri sayacak olursak 45.253 sütun/santim yapıyor.

Demek ki neymiş? İnsanlar korsana dur derken kendilerinin ne olduğuna bir kez olsun bakacaklarmış.

Şimdi gazeteler diyor ki bizden aldığınız haberler korsandır bizden almayın. Ama biz “haberine göre” ibaresini gösterir istediğimiz yerden alırız bunun da adı korsanlık olmaz.

Adalet bu mudur?

NO COMMENTS

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.