Kota satın alma hakkımızı istiyoruz

internetİnternet aldı başını gitti artık her eve onlarca megabit hızında internet geliyor diyoruz. Fakat her daim başımızın üstünde Demokles’in kılıcı gibi duran kota problemi var. Ben sonsuz sınırsız kota olsun istemiyorum. Ama kotayı tükettiğimiz zaman 3 megabit internete tıkanıp kalmak çok saçma. Konuyla ilgili fikirleri TKNLJ formatında size sunmak istiyorum:

  • Kota sınırsız olamaz çünkü kıt kaynak. Birileri film indirecek diye benim parasını verdiğim internetin yavaşlama ihtimalini göze alamam. O bağlamda her ne kadar çok hoşuma gitmese bile kotalı internete çok karşı değilim
  • Herkes benim gibi internet kullanmıyor: Bugün konuştuğum bir arkadaşım video yazılımı konusunda testler yaptığını beher testinin bir gigabayt veri tükettiğini söyledi. Ancak çevresindeki internet yetersizliği yüzünden mevcut kurumlarının dışında hizmet alabileceği o hızda bir kurum yok. Ama ekstra kota satın alamıyorlar. Dolayısıyla ayın daha yarısı gelmeden internetleri tükeniyor. Peki ne yapacak bu insanlar? Çalışmayacaklar mı? Kota satabilen kurumların olduğu yere mi taşınacaklar?
  • Bir başka örnek: Moda’da bulunan mezunlar derneğimize internet bağlattık. Oraya gelen gidenlerin kullanması için hızlı internet vererek bunların kullanımını kullanıcı adına bağlamak suretiyle 5651 garabetinden kendimizi kurtarmaya çalıştık. Ama yine satın alamadığımız bir kota problemimiz var. Oraya gelen giden insanlar sadece Facebook hesaplarına dahi baksalar ayın ilk haftasında kotayı sömürüp bitiriyorlar. E biz insanlara gelmeşin, internete şöyle bir girin çıkın mı diyelim?
  • Benim anlamadığım örneğin Türk Telekom’dan bize iyilik yapmasını istemiyoruz. Parasıyla kota satmalarını, dolayısıyla daha çok para kazanmalarını istiyoruz. Ama bu iki kurumun parasıyla kota satın alabilecekleri bir yapıları yok. Şirketlerin bunu önemseyip acilen bunu oluşturmaları gerekiyor.

Umarım şirketler bunu dikkate alarak adımlar atarlar… Böyle internetçilik olmaz!..