Bunun para yazdığını öğrendik tamam. Peki bu şirketlerin bizim kafamıza vurduğu kadar pahalı bir şey mi? Şirketler bu konudaki ısrarlı sorularıma rağmen asla bir açıklama yapmadılar bana. Varsayalım onlar doğru söylüyor ve çok büyük bir para. Peki bu kadar büyük mü? Hiç mi kotasız internet yapılamaz?

Şirketler bu konuda güzel bir savunma bulmuşlar. Diyorlar ki çok kullananla az kullanan aynı parayı vermek zorunda kalmasın diye kotaya böylesi ücretler konuyor. Yani geniş kota ve yüksek ücret herkese konsa, o zaman az kota ihtiyacı olanlar vermesi gerekenden fazla ödeyecek diyor şirketler. İnandırıcı ama rahatlatıcı değil.

Bir de daha tuhaf olan durumlar var Türk Telekom’unkiler gibi: Türk Telekom’dan ADSL hat alıyorsunuz. Kotası belli. Bu kotayı artırmak istiyorsunuz. Öyle bir plan yok. Kota bitiyor ne yapacağım diyorsunuz… Bir hat daha al bitince onu kullanırsın diyorlar. Şaka gibi. Ama bunu benim yüzüme söylediler. Gerçekten çok komik.

Bize sunulan kotasız ve AKK’sız paketlerin fiyatları gerçkten çok yüksek. 25 megabit hızlar için 100 liralara kadar çıkıyor. Eğer hızlar Türk Telekom gibi 16 megabitler mertebesindeyse o zaman 70 liraların altında değil.

Yurt dışında kotasız internet eğer evden bağlanıyorsanız çok yüksek paralara gelmiyor. ABD’de özellikle neredeyse bedava. Çünkü daha önce bahsettiğim sebepler yüzünden veri zaten bu ülke sınırları içinde kalıyor. Yani Türk operatörlerin maliyetinden daha düşük onların maliyeti. Tabi onlarda fiber çekme filan gibi şeyler için belediyeler saçma sapan paralar da istemiyor. ÖİV gibi abuk vergiler de yok… Yine de bizimkilerin pahalı olmasını bununla açıklayabilmemiz mümkün değil.

Neresinden bakarsanız bakın, bizim ülkemiz pahalı bir internet sunuyor ve yük hep son kullanıcının omuzlarında…

Gelelim hızın düşürülmesine… Kotayı aşınca internet hızı otomatik olarak kaç megabit bağlantınız olursa olsun 3,5 megabitlere düşüyor. Bu hız neye yeter? Ben size söyleyeyim makyajınıza bile yetmez. 2000 yılında kullandığımız hız bu. Eğer oralama hızlarla bir günde bitirebileceğiniz bir internet kotanız varsa ayın kalan kısmını taş devrinde geçirmelisiniz.