LTE testlerini yapıyoruz ama kendisi gelebilecek mi?

telefon

Vodafone Türkiye, son numarayı basar basmaz karşınızda aradığınız kişi bulmanızı sağlayan Volte (Voice Over LTE) teknolojisini denedi. Normalde sesli aramalarda bağlantının kurulması 5 saniyeyi buluyormuş ama bu yeni geliştirilen teknoloji sayesinde bağlantının oluşturulması 0.4 saniyenin altına inecekmiş. Bunun testleri Vodafone tarafından başarıyla gerçekleştirilmiş. Üstelik ses kalitesi de HD olacakmış.

Şu LTE’nin gelmesini bir yanda kimse istemiyor, diğer yandan da gelirse ne hıza ulaşırız ne hızla sesli bağlantı kurarız diye herkes test yapıp duruyor. BTK LTE testi için izin alıp vermekten muhtemelen işini göremiyordur.

Ama bu arada LTE’nin devreye girmesi için ihtiyaç duyulan fiberin kimler tarafından kaça verileceği, verilip verilmeyeceği garantisi ortada yok, LTE için gereken frekansların paralı mı parasız mı olacağı bilgisi ortada yok, LTE için gerekli baz istasyonlarının tüm şirketler tarafından mı yoksa bir tarafça mı dikileceğinden haber yok… Ama biz test yapıp duruyoruz.

Vodafone’un teknolojiden sorumlu genel müdür Yardımcısı Jorge Fernandez bize bu teknolojiyi anlatıp duruyor ama bu sorulara yanıt bulmadan ne söylesek hikaye değil mi?