Macron ve Trump internet vergilendirmesinde anlaştılar gibi…

President Donald Trump and French President Emmanuel Macron wrap up a joint press conference at the G-7 summit in Biarritz, France, Monday, Aug. 26, 2019. (AP Photo/Andrew Harnik)

Fransızlar ve Amerikalılar arasında ilginç bir savaş sürüyor: Fransa Amerika’nın teknoloji devlerine vergi getirerek hak ettikleri paralara kavuşmayı umuyor. Amerika eğer Fransa böyle bir adım atarsa Fransa’dan gelen şarapların hepsini müthiş vergilerle donatacağını söylüyor.

G7 Zirvesi boyunca bu iki kafadar bir araya gelip karşılıklı olarak aralarındaki bu bitmez sürtüşmeyi ortadan kaldıracak toplantılar yaptılar. Toplantıların sonunda Macron “aramızdaki sürtüşmeleri ortadan kaldıracak bir aşamaya geldik” minvalinde bir açıklama yaptı.

Henüz anlaşmanın boyutları konusunda resmi bir açıklama yapılmadı. Şöyle öngörüler var: Fransa’nın uygulayacağı vergiler, küresel gelirde 750 milyon Euro barajını aşmış ve Fransa’da en az 25 milyon Euroluk dijital satış yapmış firmalara uygulanacak. Bu uygulama 30 Amerikan şirketini etkileyecek ki bunların başında Amazon, Facebook ve Google gibi firmalar geliyor.

Fransızlar kadar Alman ve İtalyanlar da Amerikan firmalarının kendi ülkelerinde yeterince vergi vermediğini düşünüyor. Avrupa temelli firmalar Fransa’da yüzde 20 vergi verirken Amerikan firmaları bunun yarısını ancak veriyor. Apple bu sene başında 500 milyon Euro vergi vereceğini duyurmuştu.

Macron, bunun belli firmalara özgü . bir şey olmadığını, genel vergilendirme sisteminin düzeltilmesi gerektiğini dile getirdi.