Markalar ölmez TT bölünmez!

Türk Telekom Grup KüreHürriyet gazetesinde çok yakından takip ettiğim Ahmet Can çok enteresan bir kulis haberine imza atmış. Habere göre Türk Telekom ve grup şirketleri son zamanlarda yönetici ve satış mekanlarını birleştirmekle kalmayacak tek bir marka altında, Türk Telekom ismi altında birleşecek. Ardından mobil telekom işletmecisi Avea ve internet bağlantılarını satan TTnet markaları öldürülecek. Konuyu TKNLJ formatında masaya yatıralım:

  • Türk Telekom’un farklı markalarla iş yapmasının çok önemli bir sebebi vardı. Çünkü Türk Telekom, Türk vatandaşlarının vergileriyle kurulmuy bir kurum olarak özelleşse de diğer firmalara altyapı hizmetleri satmak zorundaydı.
  • Kanunlara hangi gözlükle bakarsanız bakın Türk Telekom gibi bir yapının hangi devlet anlaşmasıyla kurulmuş olursa olsun hep toptancı hem de perakendeci olması mümkün değildir. Çünkü özellikle piyasayı etkileyecek bu gibi durumlarda kendisine özel çıkar sağlama ve toptan sattığı firmaları öldürme riski barındırmaktadır.
  • Şu anda Türkiye’de diğer firmaların fibar ve altyapı hizmetleri yaratması önünde ciddi engeller bulunmaktadır. Dolayısıyla şu anda fiilen ülkenin telekom altyapısı tek bir şirketin kucağında tutulmaktadır çıkarılmayan ve çıkarılan yönetmelikler marifetiyle. Bugün bir şirket toprak altınra fiber döşemek için orada fiber zaten varsa Türk Telekom’dan izin almak zorundadır.
  • Ülkede telekomünikasyon alanında rekabet var mı sorusunun cevabı 3 büyük firma arasında pozitife yakın olsa da serbest telekom işletmecileriyle büyükler arasında bakıldığında net bir “hayır”dır.
  • Türk Telekom’un bunu yapma sebebi giderek kan kaybettiği sabit telekom alanındaki hakim güç konumlandırmasını kaldırabilmek, telekom alanında hakim güç olarak gösterilen tek şirketin Turkcell olmasını sağlamaktır. Türk Telekom’un sabit pazardaki payı her ne kadar müşterilerinin büyük bölümünü kaybetmiş olsa da hala yüzde 90’lar civarındadır.
  • İşin en ilginç tarafı ise daha önce Türk Telekom üstünden satış yapma çabaları, Lokum örneğinde olduğu gibi rekabete aykırı bulunmuştur. Hala konu üstünde uğraş vermelerini anlamak gerçekten çok güç…

Başlıkta biraz da şaka olsun diye böyle bir cümle kullandım. Ama net bir şekilde bu başlığın tersinin olacağını hepimiz biliyoruz…

Konuyu bir anketle kapatalım

[poll id=”5″]