MEB bir türlü Fatih projesinin yavaş gittiğine inanmıyor

fatihFatih projesinin gerçekleşmeleri konusunda sizlerle bir haber paylaşmıştım. MEB bu haberdeki rakamların doğru olmadığını dile getirdi. Ne dedi peki? Hemen irdeleyelim isterseniz:

  • Biz yazımızda 620 bin dersliğin 85 bininde ancak çalışmaların sonlandırıldığını dile getirdi. MEB buna büyük tepkili: “Olur muuu 114 bin sınıfta akıllı tahta dağıtımı yaptık…” Yani MEB diyor ki 620 bin derslikte 30 bin yanılmanız var, yani yüzde 5. Yani hala yüzde 20’ler civarındayız… MEB Yıl sonuna kadar 300 bin etkileşimli tahtanın dağıtılabileceği görüşünde. Site burada, yazılar burada… Bekleyip görelim yıl sonuna kadar nasıl 200 bin tahta dağıtacaklarını. Ki bunu dağıtmaları durumunda dahi hala yüzde 50’ye varılmış oluyor.
  •  20 bin 269 okula çok fonksiyonlu yazıcı dağıtıldığı, 2015 sonuna kadar da 25 bin 384 çok fonksiyonlu yazıcının okullara dağıtımının ve kurulumunu tamamlanacağı aktarılan açıklamada, böylece 45 bin 653 okulda çok fonksiyonlu yazıcı kurulumunun yapılacağı ifade edildi.
  • Meslek liseleri hariç 81 ildeki 3 bin 516 lisede geniş bant hızlı internet altyapısı kurulumlarının tamamlandığı kaydedilen açıklamada, 4 bin 462 okulda geniş bant hızlı internet altyapısı çalışmalarının sürdüğü, 9 bin 52 okulda ise ihale sürecinin tamamlandığı ve çalışmalara başlanacağı aktarıldı. Bu yıl 10 bin okulun fiber internet altyapısı için ihaleye çıkılmasının planlandığı kaydedilen açıklamada, böylece, 27 bin 30 okulun fiber internet altyapısının tamamlanacağı belirtildi.
  • Halihazırda 4 bin okulun uydu internet ve 35 bin 684 okulunADSL bağlantısıyla erişim imkanının sağlandığı anlatılan açıklamada, tüm okullann fiberinternet erişimi için çalışmaların bittiği, hizmetin 2015 yılı ilk çeyreğinde verilmeye başlanacağı ifade edildi.
  • Öğretmenlere ve 9. sınıf öğrencilerine 737 bin 800 tablet bilgisayar dağıtıldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “2015 yılı içerisinde yaklaşık 700 bin tabletin dağıtımı planlanmış ve ihale süreci başlatılmıştır.” E ben de bunu yazmıştım. Aynı rakamı vermişler. Bunun nesi yanlış? Buradaki tek yanlış olan şey yanlışını kabul ememek…
  • Şubat 2oı6’da 10 milyon 600 bin tablet bilgisayaıın dağıtımına başlanması planlanmaktadır. Eğitimde FATİH Projesi kapsamında tablet bilgisayar dağıtımları 5. ve 9. sınıf öğrencilerinden başlayacak şekilde planlanmıştır. Bu süreçte tablet bilgisayar dağıtımı için ön koşul okullardaki etkileşimli tahta kurulumlarının ve internet altyapısının tamamlanmasıdır.
  • Şimdiye kadar bu koşulları sağlayan okullarda tablet bilgisayar dağıtımı yapılmıştır.” Açıklamada, proje kapsamında, 100 binlerce eğitsel içeriğe sahip ve ücretsiz olarak eğitim camiasının hizmetine sunulan özel portaller hariç 150 binden fazla eğitsel içeriğin üretildiği kaydedildi. Bu konuda bir yazı dile getireceğim.

Birilerinin yapamadıklarını kabul etme vakti geldi geçiyor.