Medvedev Obama’yı iki yüzlü telefonla maymun etti

yotaphoneRusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, dinlemelere karşı güvenli olmadığı için iPhone kullanması yasaklanan ABD Başkam Obama’ya seslendi: “Devlet liderleri dinlemelere karşı üzerine düşen sorumluluğu bilmeli ve devlet meselelerini telefonda konuşmamalı” diyen Medvedev, cebinden çıkardığı Rusya’mn yeni akıllı telefonu YotaPhone için “diğerlerine göre dinlemeye karşı daha güvenli” dedi.

Peki nedir bu YotaPhone? Hem ön hem de arkasında ekranı olan br telefon. Ruslar tarafından gerçekten yenilikçi özelliklerle hayata geçirilmiş. Ön tarafında yüksek çözünürlüklü bir renkli ekranı, arka tarafında Amazon’un kitap okuyucularından esinlenmiş siyah beyaz bir elektronik mürekkep ekranı var. Bu ekranı kullanınca gerçekten çok az pil yiyor. Eğer bir ülkeye özl telefondan sahsediyorsak bu telefon gerçekten yenilikçi ve Rusya’ya özel bir araçtır, bunu net bir biçimde söyleyebiliriz.

Ama bu telefon Android işletim sistemi kullanıyor. Yani Medvedev fazla gururlanmasın, o telefon Android işletim sisteminin izin verdiği kadar güvenli. NSA dinlemek isterse ve içine bir satırlık kod koymuşsa Medvedev ne yapan bunu tartışalım…