Microsoft Github’ı kendi için mi satın aldı?

Microsoft Linkedin’i 26,2 milyar dolara satın almıştı. Ondan önce de Skype’ı 8,5 milyar dolara almıştı. Tarihinin en büyük üçüncü satın almasını GitHub için yaptı ve bu şirkete 7,5 milyar dolar verdi.

Github’ın yıllık kazancının 30 katı bu verdikleri ücret. Yeni Microsoft diyor ki GitHub fikrini oluşturan, onu kuran ve canını dişine takarak büyütmeye çalışan insanların göremediği bir şey var. Biz onların göremediklerini görüyor, bilmediklerini biliyoruz. 1980’lerden beri yazılım geliştirmesi yapıyoruz, onların sonradan gelip yaptığı işe 7,5 milyar dolar vermek zorunda kaldık ama olsun. 30 yılda kazanacağı parayı trank diye masanın üstüne koyup alırız…

Bilindiği gibi Skype mesela hiç para kazanamazdı, Microsoft satın aldıktan sonra uzaya gitti. Linkedin para kazanamazdı, Microsoft satın aldıktan sonra para basmaya başladılar.  Üstelik Linkedin’e profilini koyanlar sebebini bilemedikleri bir biçimde Office paketi satın almaya başladılar.

Microsoft’a evde tost yaptım diye mesaj göndersem koşa koşa gelir onu da alır 75 milyar dolara…

GitHub’ın şu andaki piyasa değeri 3 milyar dolar. Microsoft para bende, ağa benim demek için midir nedir bilinmez 4,5 milyar dolar fazlasını verdi.

Bence görgüsüz bir hareket. O para eder mi etmez mi tartışılır ama tartışılmayacak bir tek şey var: Microsoft şimdiye kadar satın aldığı neyden para ve fayda kazandı?