YemekSepeti bir bülten göndermiş. Onların zaman zaman önünüze çıkan Joker diye bir hizmeti var. Bu hizmet, size semtinizde o an için indirim yapan restoranları gösteriyor. 15 dakika içinde hızlıca yemek seçerseniz daha çok para harcadığınızda daha büyük indirimlere kavuştuğunuz oyunumsu bir hizmet bu. Kullanan biri olarak söyleyeyim, gerçekten de iyi indirimler alıyorsunuz beğenebileceğiniz bir restoran çıkarsa karşınıza…

YemekSepeti bunu hem sisteme olan ilgiyi artırmak, hem de restoran promosyonu yapmak için kullanıyor. Büyük bir ihtimalle cebinden beş kuruş da çıkmıyordur, oradaki indirimlerin yükü restoranlara yükleniyordur. Aksi düşünülemez bile.

Bir bülten göndermişler Joker hizmetini anlatan. Diyorlar ki 2011 yılından bu yana bunu kullanıyoruz. Restoranları potansiyel müşterilerle buluşturuyoruz. 7 yılda 26 bin restorana bunu sattırdık. Bu indirimler sayesinde 1,1 milyon yeni müşteriye 271,6 milyon ciro gerçekleştirmişler. Jokerle birlikte 7,9 milyon sipariş verilmiş.

YemekSepeti’ni burası da dahil olmak üzere zaman zaman çok eleştiren birisiyim. Çünkü orası müşteri olarak kendine restoranları seçiyor. İnternet sitesine gelenleri restoranları, o da büyük restoran zincirlerini sevdiği kadar sevmiyor. Örneğin hamburgerciler, örneğin pizza zincirleri… Onları şikayet ettiğinizde bir anda buharlaşıp ortadan kayboluyorlar.

Joker’in iletişimini tam olarak kime yaptılar olarak bilmiyorum. Sanki son kullanıcılara süper bir Joker var YemekSepeti sitesine gelin demektense öteki restoranlara buradan yeni müşteriler edinebilirsin demek için yapılmış gibi.

Yazarlık ve yorumculuğu bir kenara bırakın. YemekSepeti’ni çok kullanan bir müşteri olarak onları insanların (müşterilerin, restoranların) çaresizliğinden faydalanan yüksek kapitalist bir şirket olarak görmekten alıkoyamıyorum kendimi. 2004 yılında böyle düşünmüyordum. Ama şimdi öyle düşünüyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.