Microsoft Nokia’dan sonra Samsung’a da yaklaştı

Düşmanımın düşmanı dostumdur düsturuyla yola çıkan Microsoft, HTC, Onkyo ve Acer’ın ardından şimdi de Samsung ile masaya oturdu. Anti-Applecı telefon üreticileri güçlerini birleştirerek Apple’ın karşısında güçlü durmaya çalışıyor. Samsung’un tablet ve telefonlarından patent ücreti alan Microsoft yanına aldığı diğer teknoloji devleri ile Apple’a karşı açtığı büyük savaşını sağlam adımlarla sürdürüyor.

Finansal konuların kesin bir sonuca bağlanmadığı Microsoft-Samsung işbirliğinde şu aşamada analistlerin yorumuna göre Samsung 4. sıradayken Android’i bünyesine katmasıyla beraber şu anda Apple’dan sonra dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumuna geldi. Microsoft ise Windows Phone’una kuracağı mobil yazılım için çırpınırken Microsoft ve Samsung’un ortaklığı önemli bir güç birliği teşkil ediyor. Google’ın Motorola’yı satın almasının ardından bu işbirliği de safların belirlenmesi konusunda oldukça önemli bir yer tutuyor.
HTC ve Samsung, dünyadaki tüm Androidli telefonların yarısından çoğunu elinde bulunduruyorken bu gücün Microsoft ile birleşmesi devlerin egolarını bir hayli kırdığını gösteriyor. Bu durumda Microsoft ile davası süren Motorola, şu anda A.B.D.’de Microsoft ile anlaşması bulunmayan tek Android yazılımcısı. Bu da demek oluyor ki, Microsoft, belki Google’a Motorola’yı kaptırdı, Apple zaten tek tabanca dünyaya yeter, ama Microsoft’un saflarını güçlendirerek meydanı boş bırakmayacağı da çok açık.