Groupon şirketini zamanında satmadı şimdi can çekişiyor

Groupon’dan kaçan kaçana. Kısa süreli görevinden sonunda anayurdu Google’a dönen CEO dahi 4 aylık görevinden sonra yangından mal kaçırır gibi kaçtıysa şirketin işleri hakikaten iyi bir gidişatta değil demek ki. 45 ülkede birden fırsatlar dünyasından hizmet sunan 2008 kuruluşlu Groupon adeta can çekişiyor. En son Google’ın 6 milyar dolarlık satın almasını da kabul etmeyen şirket ayakta durmakta zorlanıyor.

Anlaşmalı olduğu ve fırsatlarını sunduğu işletmelere daimi müşteri kazandırmak konusunda yaşanan sıkıntılar üçüncü partilerin artık Groupon’a eskisi kadar bonkör davranmadığı izlenimini veriyor. İnsanların fırsatlar sunulmadan o işletmeye uzun süreli müşteri olarak kazandırılamaması söz konusu işletmeler ile Groupon’un işbirliğini kısa süreli bir noktada bırakıyor.
Şirketin zor günleri atlatmak üzere taktik üstüne taktik geliştirdiği şu günlerde yeni oluşumun ne olduğuna bir göz atalım: Artık işletmeler, sundukları fırsatların belirledikleri hedefe ulaşmadığı sürece uygulamayacaklar. Yani işletmeler, koydukları günlük hedefler tutarsa anlaştıkları fırsatları sunuyor olacaklar. Tabii bu Groupon için birazcık riskli bir durum.
Aslında bu yeni sistem yalnızca işletmelere değil tüketicilere de fayda sağlıyor çünkü önceden yüzde 50 indirim alan tüketici artık yüzde 80 alabilecek. Belirli bir kotaya erişen işletme de istediği verimliliği alabildiği için sunduğu fırsattan memnun olacak. Bu sistemin süreklilik kazandırması açısından işletmelere bir faydası olur mu bilinmez ama Groupon için günü kurtarmaya yönelik önemli bir adım.
Şirketin halka arzının da duyurulduğu şu günlerde arz ile ilgili olarak bir zaman planlaması açıklanmış değil ama en azından ufukta var olduğunu bilmek bize şimdilik yeter. İşler iyi gider ve Groupon paçayı kurtarırsa belki biz de üç beş bir şeylerden sebepleniriz. Ama yok olmaz, Google amcaya resti çekti diye Groupon da uçurumu boylarsa o zaman vay halimize.