Microsoft’u bekleyen en büyük tehlike

w95 26 aguGecenin bir yarısı internet sitelerinde gezerken yabancı bir yorumcunun yazdıkları beni benden aldı. Kısacık bir yazıda arkadaş diyor ki Microsoft’u bekleyen en büyük tehlike rakipleri ya da ürün kalitesi değil. Microsoft geçmiş yıllarda sahip olduğu en önemli varlığını, kullanıcıların umursamasını kaybetmiş durumda.

Eskiden iyi ya da kötü de olsa birileri için Microsoft önemli bir isimdi. Herkes iyi konuştuğu için demiyorum bunu. İyi konuşan da vardı kötü konuşan da. Ama konu Microsoft’tan açıldı mı birilerinin iyi ya da kötü söylyecek şeyi mutlaka olurdu. Birkaç disketle Windows 3.0 yüklediğimiz günlerden Windows 95’lerden Vista’dan Windows 7’ye kadar. Açılmasını beklerken ağaç olmaktan bahsedenler, Linux bu işi daha iyi yapar diyenler, virüslerden şikayet edenler, mavi ekrana düşenler, ne güzel artık arka plan resmi koyabiliyoruz diyenler, kaçak program yüklemek için site arayışına girenler… Bunların hepsi iyi ya da kötü Microsoft’tan bahsederdi.

Ama bugün Microsoft kimsenin konusu değil, umuru değil… Daha kötü söylemiyle bu şirin şirket kimsenin ipinde değil. İnsanlar artık mobilden bahsediyor, tabletleri konuşuyor, iOS diyor, Android diyor, Chrome diyor, Safari diyor… Kimse eski gözağrısının yüzüne bakmıyor.

Bence Microsoft bir an önce buna bir el atmalı. Kendi hakkında iyi ya da kötü konuşmasına imkan tanımalı, bunun için ona yollar ve imkanlar sunmalı.

Bugünleri öngörmüştüm aslında. Belki beni de bu şyazıyı yazmaya iten sebep bu: Eskiden hepimizin elinde birer Microsoftlu ürün vardı. O yüzden bundan bahseder o yüzden içinde yaşadığımız dünyayı anlatırdık halka. Şimdi içinde Microsoft olan bir dünyadan çıktık, başka evrenlere açıldık.

Microsoft’u bekleyen en büyük tehlike budur. Artık ondan daha az konuşulmasının, daha iyi iletişim araçlarına rağmen daha az dikkat çekmesinin sebebi budur.

* Bu sayfadaki resim 26 Ağustos 1995 tarihinde Windows lansmanından sonra yaptığım haberin Milliyet’teki yansımasıdır…